Denizli'nin suyu bu merkezden izleniyor

Denizli'nin suyu bu merkezden izleniyor
Denizli'nin suyu bu merkezden izleniyor

DENİZLİ'de Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında kullanılmaya başlanan SCADA sistemi ile içme suyu deposu, terfi istasyonları ve atık su arıtma gibi 200'ün üzerine tesisi uzaktan izleyip kontrol ediyor. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, SCADA ile bugüne kadar önemli miktarda su ve enerji tasarrufu sağladıklarını belirtti.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (DESKİ) Genel Müdürlüğü, su ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla 2017 yılında veri tabanlı kontrol ve gözetleme sistemi olan SCADA'yı kullanmaya başladı. SCADA'dan önce su depolarının dolu veya boş olduğu uzun sırık ve hortumlarla kontrol edilirken, suyun klorlanması, debi ölçümleri, depolar arası su transferleri gibi birçok işlemin de ilgili tesise gidilerek elle yapıldığı kaydedildi. Bunların yanında su terfi istasyonlarının kontrolü, atık su arıtma tesislerinde arıtılan suyun analizleri ve güneş enerji santrallerinin kontrolü gibi işlemler de tesislere gidilerek takip edilmek zorunda kalınıyor, bu da özellikle zamandan ve işgücünden büyük kayıplara neden oluyordu.

UYDU SİSTEMİYLE 24 SAAT KONTROL EDİLİYOR

Gelecekte yaşanabilecek kuraklık gibi risklerden dolayı su yönetimine büyük önem veren DESKİ, SCADA sistemi ile su kullanımını verimli bir şekilde sağlamaya başladı. SCADA sayesinde, 68 içme suyu deposu, 84 içme suyu derin kuyu pompası, 11 içme suyu terfi istasyonu, 22 içme suyu ölçüm odası, 16 paket atık su arıtma tesisi, 1 betonarme atık su arıtma tesisi, 5 atık su terfi istasyonu ve güneş enerji santralinin kontrol ve yönetimini 24 saat uydu sistemiyle kilometrelerce uzaktan yapılmaya başlandı.

SU VE ENERJİ KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLDİ

SCADA sistemiyle su depolarının durumu, klorlama sistemi, atık su arıtma tesisleri gibi 200'ün üzerinde tesisin kontrolü, gözetlenmesi ve rapor sonuçları alınabiliyor. Su analiz cihazları ile klor, bulanıklık, iletkenlik ve PH seviyeleri de ölçülüyor. Ayrıca geçmişte seviye sensörlerinin bulunmadığı su depolarında çok büyük su ve enerji kayıplarının yaşandığı belirtilirken, bugün derin kuyu ve depolar arası su transferlerinin otomatik olarak yapılabildiği, bu aşamada cazibeli suya öncelik verilerek enerji tasarrufunun da had safhaya çıkarıldığı kaydedildi.

DENİZLİ'NİN SUYU ALTYAPI YATIRIMLARIYLA KORUNDU

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, bugüne kadar yaptıkları binlerce kilometrelik alt yapıyla birlikte SCADA sisteminin de büyük önem taşıdığını belirtti. Son dönemde yaşanan kuraklığa dikkati çeken Başkan Zolan, "Bugün kent merkezinde su sıkıntısı yaşanmıyorsa bunun en büyük nedeni yaptığımız altyapı yatırımlarıdır. Bir zamanlar şehrimizde içme suyunun yüzde 60'ı evlere ulaşmadan eskiyen hatlardan dolayı toprağa karışıyordu. Su depolarının hali ortadaydı, atık su artıma tesisleri yoktu. Biz altyapı yatırımlarını yapmamış olsaydık, göz göre göre suyumuzun yok olmasına izin verseydik, bugün şehrimize düzenli içme suyu veremezdik" dedi.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS