Diyarbakır ve Trabzon arasında kültür köprüsü kuruldu

Diyarbakır ve Trabzon arasında kültür köprüsü kuruldu
Diyarbakır ve Trabzon arasında kültür köprüsü kuruldu

Mehmet Mucahit CEYLAN/DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR'ın Yenişehir ilçe Belediyesi ile Trabzon'un Ortahisar ilçe Belediyesi işbirliğiyle 'Biriz, beraberiz, kardeşiz' sloganıyla iki şehir arasında kültür köprüsü kuruldu. Bu kapsamda Diyarbakır'da, halk oyunları gösterisi, karikatür sergisi, Trabzon fotoğrafları sergisi ve konserler içeren bir dizi kültürel etkinlik düzenlendi. 
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçe Belediyesi ile Trabzon'un Ortahisar ilçe Belediyesi tarafından 'Biriz, beraberiz, kardeşiz' sloganıyla iki şehir arasında kültürel köprü kurulması amacıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. Diyarbakır'daki bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinliklerde, karikatür sergisi, Trabzon fotoğrafları sergisi, konserler ve her iki kentin yöresel halk oyunları ekibi tarafından gösteriler sergilendi. Etkinliğe, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk ile vatandaşlar katıldı.
'KÜLTÜR, SANAT, Spor VE PANDEMİ, ZOR DÖNEMDE BİZLERİ BİRLEŞTİRDİ'
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, kültürün, sanatın ve sporun, iyileştirici ve kaynaştırıcı bir özelliği olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"Pandemi döneminde de gördük ki insanlar yaklaşık iki yıldır kabuklarına çekilmek zorunda kaldılar. Bu dönemde belki bir araya gelmeye, statlarda aynı maçı izlemeye, konserlerde beraber alkış tutmaya hasret kaldık. Kültür, sanat, spor ve pandemi, zor dönemde bizleri birleştiren en önemli özellikler oldu. O yüzden bugün burada büyük bir keyif aldığım, büyük bir mutluluk duyduğum hatta biraz önce horon ile halayın bir araya geldiğinde bu milletin bileği bükülmez dediğim bir anı yaşatan değerli Ortahisar Belediye Başkanımıza, kıymetli misafirlere, siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum."
'KARDEŞ BELEDİYE OLMAK İÇİN RESMİ ADINLAR ATACAĞIZ'
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de yaptığı konuşmada, iki belediye arasında kardeş belediye olmak için resmi adımlar atacaklarını belirterek, "Bu kadim topraklarda gözü olan emperyalist güçlerin bu birlikteliği bozmak uğruna yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Maalesef burada insanlarımız çok sıkıntılar çekti, acılar çekti. Bu birlik beraberliği bozarak emperyalist güçlerini burada, bu topraklarda icra etmeye çalışanlara benim Diyarbakırlı kardeşim, vatandaşım imkan vermedi, fırsat vermedi, fırsat da vermeyecek Allah'ın izniyle. O oyunları hep beraberce bozduk, bozmaya da devam edeceğiz. İnşallah bu kardeşlik iklimini de değerli kaymakamımızla beraber resmileştirerek, kardeş belediye olmanın resmi adımını da atacağız" diye konuştu.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS