hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Diyarbakır’da nesli tehlikede olan 11 'Benekli Anadolu Semenderi' görüntülendi

  Diyarbakır’da nesli tehlikede olan 11 Benekli Anadolu Semenderi görüntülendi
  expand

  Diyarbakır’da nesli tehlikede olan 11 'Benekli Anadolu Semenderi' görüntülendi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Selim KAYA/DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR’da 3 doğasever, dağ yamacındaki bir derede su içmek isterken, nesli tehlike altındaki 11 ‘Benekli Anadolu Semenderi’ni bir arada görüntüledi.
  Diyarbakır’da hafta sonu tatilini Çermik ile Çüngüş ilçeleri arasındaki kırsalda yürüyüş yaparak geçiren doğaseverler Muhammed Yalçın, Ömer Cicihan ve Fuat Okan, su içmek için gittikleri dere kenarında 11 ‘Benekli Anadolu Semenderi’ gördü. 3 arkadaş, semenderlerin fotoğraf ve videolarını çekerek, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar’a gönderdi. Görüntüleri inceleyen Prof. Dr. Ali Satar, türün nesli tehlikede olan ‘Benekli Anadolu Semenderi’ olduğunu belirledi.
  Anadolu semenderlerinin Muş, Bingöl, Bitlis, Malatya ve Diyarbakır’da çeşitli türlerine ait kayıtlarının olduğunu belirten Prof. Dr. Satar, “Bunların yaşam alanları taşların altı ve oyuklardadır. Tür, tehdit altındaki türlerin kırmızı listesinde hassas kategoride listelenmiştir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kesintili dağılım göstermektedir. Malatya ve civarında halk arasında ‘Yağmur Gelini’, ‘Yağmur Gelinciği’ olarak da bilinir. Bunlar bizim doğal zenginliklerimizdir. Bunları korumamız lazım” dedi. (DHA)
  FOTOĞRAFLI
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow