Karacadağ'da 'Lav Yolu' doğa yürüyüşü ve bisiklet turu düzenlenecek

Karacadağ'da 'Lav Yolu' doğa yürüyüşü ve bisiklet turu düzenlenecek
Karacadağ'da 'Lav Yolu' doğa yürüyüşü ve bisiklet turu düzenlenecek

Mehmet Mucahit CEYLAN/DİYARBAKIR, (DHA)-DİYARBAKIR, Şanlıurfa ve Mardin'in ortak bir varlığı olan Karacadağ'ın jeoparklar ağına dahil edilmesi için UNESCO'ya yapılan müracaatın ardından bölgenin kamuoyunda bilinirliğinin artırılması amacıyla bisiklet turu ve 'Lav Yolu' doğa yürüyüşü düzenlenecek. Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Karacadağ jeoparkının keşfedilmemiş ve gizemli bir alan olduğunu belirterek doğa tutkunlarının burada mağaraları keşfederek kendi isimlerini verebileceklerini söyledi.

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Karacadağ'da bisiklet turu ve 'Lav Yolu' doğa yürüyüşü yapılacak. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'den gelecek bisikletçiler, Çınar'a bağlı Ovabağ mahallesinden başlayıp Dişlibaşak mahallesi geçilerek Şimşek mezrasındaki 'Lav Yolu'na kadar 10 kilometrelik parkurda pedallarını Karacadağ için çevirecek. Ardından Karacadağ'ın en son lavın püskürttüğü yer olduğu değerlendirilen yüzeyde lav akışına ait akıntı kırışıklıkları, lav dilleri, altında oluşan lav tünelleri ve eşsiz güzellikteki mağaraların bulunduğu alanda 500 yürüyüşçünün katılımıyla doğa yürüyüşü yapılacak. Etkinlik, 24 Ekim Pazar günü saat 11.00'de Ovabağ'da başlayacak. Etkinliğe katılmak isteyen vatandaşlar, şehrin belirli noktalarından alınarak toplu taşıma araçları ile alana götürülecek.

Çınar İlçe Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı liderliğinde Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik Ve Spor Daire Başkanı Mehmet Kesen Ve İl Gençlik Spor Müdürü Nuammer Uslu'dan oluşan heyet lav yolu bisiklet turuyla ilgili etkinlik alanında basın açıklaması yaptı. Heyet adına açıklama yapan Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Karacadağ jeoparkının keşfedilmemiş ve gizemli bir alan olduğunu belirtti.

'MAĞARA KEŞFEDEN KENDİ İSİMLERİNİ VEREBİLECEK'
Doğa tutkunlarının burada mağaraları keşfederek kendi isimlerini verebileceklerini aktaran Büyüknalçacı şöyle konuştu:

"Karacadağ jeoparkının UNESCO etiketini taşıması için 'Karacadağ Lav Yolu' ismiyle 10 Eylül 2021 tarihinde UNESCO'ya başvurduk. Bu jeopark alanında insanlık tarihi yaklaşık 12 bin yıldır mevcut ve bu jeopark henüz tam olarak keşfedilmiş değil. Biz de bu jeosit alanlarımıza yeni bir bakış açısı kazandırmak için Karacadağ Lav Yolu bisiklet turu ve yürüyüş parkurunu gerçekleştirme kararı aldık. Mezopotamya altın üçgenini tamamlayacak toplam 10 kilometre bisiklet turu ve yaklaşık 3 kilometre de henüz keşfedilmemiş olan alanda doğaseverler, mağaraları keşfetmek için yürüyecekler. Bu jeopark henüz keşfedilmemiş gizemli bir alan. Buraya gelecek doğa tutkunları, yeni bir mağara keşfedip kendi isimlerinin verilmesi için kaymakamlığımıza başvurabilirler. Tüm bisiklet ve doğa tutkunlarını davet ediyoruz."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS