hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AFAD personellerine selde hızlı ve etkin müdahale eğitimi

  AFAD personellerine selde hızlı ve etkin müdahale eğitimi
  expand

  AFAD personellerine selde hızlı ve etkin müdahale eğitimi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İhsan YILMAZ/SİLVAN (Diyarbakır),(DHA)- DİYARBAKIR’ın Silvan ilçesinde Dicle Nehri’nde 32 AFAD personeline, selde hızlı ve etkin müdahale eğitimleri verildi.

  Silvan ilçesinden de geçen Dicle Nehri’nde 32 AFAD personeline, su üstü arama kurtarma eğitimleri kapsamında selde hızlı ve etkin müdahale eğitimleri verildi. Eğitimde senaryo gereği suya düşen bir kişi kurtarılarak iple sudan çıkarıldı, suyun karşısındaki kişilere de yardım ulaştırıldı. Botlarla da su üzerinde arama-kurtarma çalışmaları yapıldı. Şimdiye kadar 140 personele eğitim verildiğini belirten AFAD Diyarbakır Dalış Ekibi Amiri Ömer Babrak, “Yaklaşık 5 gündür personelimize burada eğitim veriyoruz. Daha önce teorik eğitimler verdik. Burada da pratik eğitimler veriyoruz. Diyarbakır genelinde eğitimlerimiz geçen hafta başladı. Yaklaşık 10 günlük eğitim periyodumuz var. Farklı kursiyerlerimiz geldi. Geçen hafta gelen kursiyerlerimizi gönderdik. Bu hafta Sivas, Mardin ve Muş’tan gelen AFAD personellerimizi konuk ediyoruz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘TURUNCU ALARMLARA DİKKAT’

  AFAD Ankara yüzme uzmanı Kubilay Kutay da, vatandaşların dere kenarlarına ev yapmamaları gerektiğini belirterek, “Dere kenarlarına ev yapmamak gerekiyor. Metrolojinden AFAD’a gelen bilgiler oluyor. Turuncu alarm verir. Bu tür uyarılarda vatandaşların kesinlikle dikkatli olması gerekiyor. Sel taşkınlarında önemli olan kayıp vermemek. Bu konuda da sel durumlarında vatandaşların güvenli bölgelere gitmesi gerekiyor. Buradaki akış hızı, Munzur ve Karadeniz bölgesine oranla daha düşük. Burada temel eğitim olduğu için biz önce arkadaşlarımızın yüzmelerine bakıyoruz. İlk etapta karşıya geçebilecek mi? Yüzmesi nasıl, onu değerlendiriyoruz. Ayrıca ekip içindeki uyumu bizim için önemli. Ekip içinde uyumlu olması, birbirlerine yardımcı olmaları bizim için vazgeçilmez kurallardan biridir” diye konuştu.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow