AK Parti'li Aksal: Halkalı-Kapıkule hızlı tren, gelişmeye büyük katkı sağlayacak

AK Parti'li Aksal: Halkalı-Kapıkule hızlı tren, gelişmeye büyük katkı sağlayacak
AK Parti'li Aksal: Halkalı-Kapıkule hızlı tren, gelişmeye büyük katkı sağlayacak

 


EDİRNE,(DHA)- AK PARTİ  MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi ziyaret etti. Aksal,  Edirne'de devam eden karayolu, hızlı tren, Keşan Yayla Balıkçı Barınağı ve barajlara ilişkin yürütülen projeler konusunda bakanlarla bilgi alış verişinde bulundu.


İstanbul ve Avrupa pazarlarına yakın olmasıyla büyük avantaja sahip olan Edirne'nin, tarım ve hayvancılıktaki potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi için gayret gösteren Aksal, Edirne'nin bereketli topraklarının mevcut sulama imkanlarının artırılması için, hali hazırda inşaat çalışmaları devam eden Hamzadere ve Çakmak Barajı konusunda, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile görüştü, projelere ilişkin bilgi aldı.  Her iki baraj projesinin de Edirne'nin bereketli toprakları için hayati önem taşıdığını vurgulayan Aksal, Bakan Pakdemirli ile yaptığı görüşmenin ardından, bu yıl için Çakmak Barajı'na 40 milyon ayrılan Hamzadere Barajı'na 43 milyon liralık ödeneğin önümüzdeki günlerden itibaren projeye aktarılacağı bilgisini paylaştı. 


Ayrıca Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Turhan'ı da makamında ziyaret eden Aksal, Edirne'de halen devam eden karayolu, hızlı tren ve balıkçı barınağına ilişkin bilgi aldı. Aksal, Bakan Turhan'a, Edirne Lalapaşa-Hamzabeyli yolu, Keşan-Enez karayolu, Edirne-Kırklareli yol ayrımı, Havza, TEM Edirne-Karaağaç bağlantı yolu, tarihi Uzunköprü'nün restorasyonu, Sırpsındığı Köprüsü, Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi ve Edirne Keşan Yayla Balıkçı Barınağı projelerinin Edirne için çok önemli olduğunu aktardı.


Aksal, özellikle, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne bağlanmasını sembolize eden Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Demiryolu Hattı Projesi'nin kıtaları, kültürleri, medeniyetleri birbirine kavuşturacak bir proje olarak sadece Edirne'ye değil, bölgeye ve ülkemize katma değer sağlayacağını, ekonomik, sosyal, kültürel  gelişmemize de büyük katkı vereceğini vurguladı.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS