Bilimin gizemini Edirne’de arayacaklar

Bilimin gizemini Edirne’de arayacaklar
Bilimin gizemini Edirne’de arayacaklar 

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA) - EDİRNE’de Şehit Nefize Özsoy Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) ile İstanbul Bahçeşehir BİLSEM arasında hayata geçirilen proje  kapsamında 25 özel yetenekli öğrenci 5 gün boyunca Edirne’nin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezerek bilimi hayatın her alanında uygulamalı olarak inceleyecek. 

Projenin açılış toplantısı Şehit Nefiz Çetin Özsoy BİLSEM konferans salonunda yapıldı. İstanbul Üniversitesi ve birçok üniversitede lisans ve yükseklisans eğitimleri veren Dr. Ayşegül İşlekeller Bozca, projede öğrenciler mimariden metametiğe, biyolojiden edebiyata kadar birçok konuyu Selimiye Camii, Tunca Nehri ve Kent Ormanı gibi şehrin simge bölgelerinde işleyeceklerini belirtti. Amaçlarının çocuklara, bilimin aslında doğayla iç içe olduğunu anlatmak olduğunu dile getiren Bozca,"5 gün boyunca 25 tane üstün zekalı çocuk Edirne’de Trakya Üniversitesi’nden ve İstanbul’dan çeşitli öğretmenlerle etkinlikler yapacaklar. Projenin en temel özelliği şudur; bu bir 'STEM Art' Projesi. STEM Art, dünyada son dönemde çok kullanılan bir eğitim modeli. Bu sistem her disiplinin birbiriyle ilişkisi olduğunu söylüyor. Yani biz çocuklara bir şiir okutuyoruz ama o şiirin içinde hava durumunu anlatıyoruz, dolayısıyla bu hava durumundan yola çıkarak meteoroloji  bilimini anlatabiliriz çocuklara. Bu projede de aynı şekilde uygulama olacak. Mesela camilere gideceğiz, oralarda fizik konusunu anlatacağız, fizik konusunu anlatırken bir anda matematiğe girip problemler çözdüreceğiz. Yani hem doğa hem de insanın iç içe olduğunu anlatıp farkettirmeye çalışıyoruz çocuklara" dedi. 

Kent Ormanı, Tunca Nehri, Selimiye Camii gibi kentin simge yerlerinde çocuklara bilimi anlatacaklarını ifade eden Bozca, "Kent Ormanı’nda, Tunca Nehri’nde, Selimiye Camii’nde bu etkinlikleri yapabiliriz diye düşündük. Mesela çocuklar Tunca Nehri’ne gidecek uzunluğunu lazerlerle ölçecekler ve nehirdeki bakterilere bakacaklar. Yani herşeyi birarada olabildiğince çocukların herşeyi özümsemesini hedefledik. Bundan daha önemlisi şu var, çocuklar burada 1 hafta boyunca unutulmaz anlar yaşayacaklar. Bir taraftan tarihi yaşayacaklar bir taraftan da Edirne’nin güzelliğini soluyacaklar" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS