DSİ Genel Müdürü Yıldız:Trakya'da toplulaştırma çalışmaları sürüyor

DSİ Genel Müdürü Yıldız:Trakya'da toplulaştırma çalışmaları sürüyor
DSİ Genel Müdürü Yıldız:Trakya'da toplulaştırma çalışmaları sürüyor

EDİRNE,(DHA)- DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü  Kaya Yıldız, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de toplulaştırma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, DSİ'nin ülkemizin kalkınması ve muasır medeniyet seviyesine yükselmesi için yatırımları artırarak çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı, sulama, tarla içi geliştirme işlemlerinin DSİ'ye verildiğini hatırlatan Yıldız, "Ülkemizde toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 milyon hektar alan bulunmaktadır. 8,25 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında 496 bin hektar, 2019 yılında ise 619 bin hektar alanda, 2020 yılında ise ekim ayı sonu itibari ile 425 bin hektar alan da tescil çalışmaları tamamlanmış olup 2020 yılı sonu itibari ile de 541 bin hektar alanın tescil çalışmaları tamamlanmış olacaktır. Böylece ülkemiz genelinde 2020 sonu itibari ile 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlanmış olacaktır. Kalan 3,48 milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 oranında azalmaktadır" dedi.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 2020 yılında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti. Yıldız, "Edirne ilimizde 2020 yılında 8 adet projede toplam 287 bin 944 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 18 bin 259 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 287 bin 944 hektar alanın tamamının2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.  Kırklareli ilimizde 2020 yılında 1 adet projede toplam 40 bin hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri çalışmaları hızla devam etmekte ve 2021 yılı sonunda 40 bin hektar alanın tamamının toplulaştırması hedeflenmektedir. Tekirdağ ilimizde de 2020 yılında 1 adet projede toplam 71 bin 200 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında çalışmalar devam etmekte ve 2021 yılı sonunda 71 bin 200 hektar alanın tamamının toplulaştırması hedeflenmektedir" diye konuştu.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını belirterek, "Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerimizde 1 Ocak 2020 tarihinden bu güne kadar 10 proje dahilinde 12 bin 556 hektaralanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2021 yılı sonuna kadar 399 bin 144 hektar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanmasının planlanıyor" dedi.


 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS