Edirne'de Çin malı tartılar kepçeyle ezilerek, imha edildi

Edirne'de Çin malı tartılar kepçeyle ezilerek, imha edildi
Edirne'de Çin malı tartılar kepçeyle ezilerek, imha edildi

EDİRNE,(DHA)-EDİRNE'de, belediye zabıta ekiplerince kullanımı yasak olan ve el konulan Çin malı 114 tartı, kepçeyle ezilerek, imha edildi.


Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce kullanımı yasak olan ve denetimler sırasında el konulan 57'si elektronik, 57'si mekanik 114 tartı, kepçeyle ezilerek, imha edildi. Edirne Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Zogo, Çin malı elektronik tartı aletlerinin '3516 sayılı kanun' gereği uluslararası standartlarda geçerliliği olmadığını ve ticaret amacıyla kullanılmasının yasak olduğunu belirterek, “Şehrimizde faaliyet gösteren seyyar satıcılar başta olmak üzere yine şehir dışından kentimize satış yapmak için gelen seyyar satıcılardan özellikle Çin malı diye tabir ettiğimiz; ticarette kullanımı yasak olan terazilerin, ayarsız, damgasız olanlarına el konuldu. El konulan 114 terazi imha edildi” dedi.  


Mustafa Zogo, ayrıca 1 Ocak- 28 Şubat tarihleri arasında terazi kullanan esnafın beyanname vermek zorunda olduğunu kaydetti.


Ölçüler ve Ayar Memur İnan Çavuş ise el konulan teraziler hakkında bilgi vererek, “Kanun gereği bu cihazların ticari amaçla kullanılması yasaktır. Zaten bu cihazları getiren firmalar bunlara ticari amaçla kullanılmasının yasak olduğuna dair etiket basıyor. Ancak buna rağmen bazı kişiler yasak olmasına rağmen yine de bu elektronik tartıları ticaret maksadıyla kullanıyor. Vatandaşlarımız bu cihazları ve Ölçüler ve Ayarlar Memurluğu tarafından kontrol edildiğine dair herhangi bir işareti bulunmayan diğer terazileri de gördüklerinde alışveriş yapmasın. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz” diye konuştu.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS