Edirne'de, kalabalık caddede ilk yardımın önemi uygulamalı anlatıldı

Edirne'de, kalabalık caddede ilk yardımın önemi uygulamalı anlatıldı
Edirne'de, kalabalık caddede ilk yardımın önemi uygulamalı anlatıldı

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Valiliği İlk Yardım Merkezi tarafından, kentin en kalabalık bölgesi Saraçlar Caddesi'nde 'Dünya İlk Yardım Eğitim Günü' kapsamında stant kurularak, farkındalık çalışması yapıldı. İlk yardımın uygulamalı olarak cansız mankenler üzerinde de anlatıldığı standı ziyaret eden Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, "Acil durumlarda 3-5 dakika yaşamsal açıdan önemli. Bu anlamda 'ilk yardım hayat kurtarır' diyoruz" dedi.

Trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi'nde kurulan stantta, vatandaşlara ilk yardımın önemi anlatılırken, broşürler dağıtıldı. Türkiye'de valilikler bünyesinde açılan ilk ve tek İlk Yardım Eğitim Merkezi olma özelliği taşıyan kurumda, ücretsiz 'ilk yardım' eğitimi de verilirken, katılmak isteyen vatandaşlara da form dolduruldu. Dünya İlk Yardım Eğitim Günü' kapsamında kurulan standı ziyaret eden Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, ilk yardımın önemine dikkat çekti. Uysal, Edirne'de bine yakın kişinin, merkezin açıldığı günden bugüne ilk yardım sertifikası aldığını belirtti.

'EĞİTİM ALAN KİŞİ SAYISINDA 1000 KİŞİYE YAKLAŞTIK'

İlk Yardım Eğitim Merkezi'nin 2019 yılının Ekim ayında açıldığını hatırlatan Uysal, "Bu merkezde ilk önce bir eğitmenle başlamıştık, şu anda bir eğitmenimiz daha geldi, toplamda 2 eğitmenimiz var.  Şu anda eğitim alan kişi sayısında 1000 kişiye yaklaştık. Yani 3 günlük bir eğitim alınıyor, bu 3 günlük teorik ve pratik eğitimin sonunda bir yazılı sınavla sertifika almaya hak kazanan ilk yardım eğitimcileri, resmi olarak mevzuatsal anlamda hiçbir sıkıntı olmadan, her yerde ilk yardım yapma yetkisi oluyor" dedi.

'İLK YARDIMDA 3-5 DAKİKA ÇOK ÖNEMLİ'

İlk yardımın önemine değinen Uysal, "Her gün sosyal medyadan ya da yazılı ve görsel medyadan duyuyoruz; 'solunum yolu tıkandı, boğazına bir şey kaçtı, kalp krizi geçirdi, ciddi bir kesiği oldu' gibi şeyler. Yani çok önemli olduğunu anlatmaya gerek yok, bunu bütün dünya biliyor. Türkiye'de ilk müdahale ekiplerimiz yani 112 acil çağrı ekiplerimiz 1 dakika gibi çok kısa sürede refleks veriyor ve olay yerine geliyor. Bu konuda ne kadar iyi olsak da, olay yerine gidilmesi 3-5 dakikayı buluyor fakat bu bir solunum yolu tıkanıklığı veya diğer acil durumlarda 3-5 dakika yaşamsal açıdan önemli. Bu anlamda 'ilk yardım hayat kurtarır' diyoruz" diye konuştu.

'AMACIMIZ TOPLUMDA BİLİNÇ OLUŞTURMAK'

İlk Yardım Eğitmeni Ayten Sünnetçiler de, vatandaşlarda farkındalık oluşturmak için özellikle en kalabalık caddeyi seçtiklerini belirtti. Sünnetçiler, "Bugün burada bulunmamızın sebebi, dikkati daha çok ilk yardıma çekmek için halkımızın yoğunlukla bulunduğu bu alanı seçtik. Amacımız toplumda bir bilinç oluşturmak, kendimizi anlatmak. Her yerde karşılaşabileceğimiz bir durum bu. Kimin ne kadar bilgisi varsa o kadar yardım etmeye çalışıyor ama yanlış uygulamalar olabiliyor. Bu nedenle bugün burada farkındalık oluşturmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kurulan stantta, ilk yardım eğitmenleri eşliğinde cansız mankenler üzerinde ilk yardım uygulaması yapıldı. Uygulamayı caddeden geçen çok sayıda vatandaş dikkatle izledi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS