Edirne'de Romanların sorunları ele alındı

Edirne'de Romanların sorunları ele alındı
Edirne'de Romanların sorunları ele alındı

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırma Enstitüsü ve Edirne Kent Konseyi ile Devlet Konukevi'nde ortak düzenlediği toplantıda, Roman vatandaşların yaşadığı sorunlar ve beklentileri hem bilimsel hem de sosyolojik olarak ele alındı.

Edirne'de faaliyet gösteren Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, Kent Konseyi ve Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırma Enstitüsü ile bir araya gelerek, Roman vatandaşların başta eğitim olmak üzere yaşadığı sorunlar ve beklentilerini konuştu. Edirne Devlet Konukevi'nde düzenlenen Roman vatandaşların katıldığı toplantıda konuşan Roman Dili ve Kültürü Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Gökhan Ilgaz, dünyada toplumların ilerlemesini sağlayan en önemli toplumsal kurumun eğitim olduğunu belirterek, eğitimin önemine dikkat çekti.

Enstitünün Romanların kültürel, ekonomik ve sosyal sorunlarını tespit ederek bu konudaki politikalara bilimsel anlamda destek olmak amacıyla kurulduğunu söyleyen Doç.Dr. Ilgaz, "Dünyada toplumların ilerlemesini sağlayan en önemli toplumsal kurum eğitim. Eğitim kurumu diğer kurumların da aracısıdır, onların yön vericisidir. Biz de bu konuda neler yapabiliriz, nasıl yapabiliriz onların üzerine çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki kovid bizlere çok zarar verdi, çok bir araya gelemedik, engelledi ama yine en azından dijital ortamda yapabileceklerimizi yapmaya çalıştık. İlerleyen dönemlerde yüz yüze, kafa yorabileceğimiz etkinlikler yapmaya çalışacağız. Dolayısıyla bugün de eğitim üzerine neler yapabiliriz, beklentiler neler onları konuşacağız" diye konuştu.  

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük ise vatandaşlık bilincini anlatmak derdinde olduklarını söyledi. Gökerküçük, "Hemşerililik bilincini, kentlilik bilincini her zaman her fırsatta anlatmak derdindeyiz. Biz de onu yapacağız bugün. Vatandaşlarımızın mahallelerinde, çevrelerinde yaşadıkları sorunları resmi kurumlara nasıl bildirirler, nasıl anlatmalılar, kenti birlikte koruyacaksak, yaşam alanlarını birlikte koruyacaksak, bu konuda bilgiler vereceğiz. Biz icra makamı değiliz sadece talep etme makamıyız, dolayısıyla bu talep etme nasıl başarır yurttaşlarımız, bu konuda bilgilendireceğiz" şeklinde konuştu.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı da, amaçların Roman vatandaşların hem kurumları tanımaları hem de sorunlarını nereye iletebilecekleri konusunda bilgilenmeleri olduğunu söyledi. Şallı, "Biz bugün Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği olarak Roman vatandaşlarımıza yönelik Roman Enstitüsü'nün kuruluş amaçlarına ve faaliyetlerine ilişkin bizlere kurumsal olarak bilgi vermek üzere ve bununla birlikte Edirne Kent Konseyi'nin kuruluş amaçlarını ve vatandaşlık olarak meseleye nasıl baktıklarına ilişkin bir bilgilendirme toplantısı olacak. Kurumları tanıma, bilgilendirme toplantısı olarak düşündük" ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS