{$ day.Temps.HighTemp $} °

Edirne’den Kars’a pedal çevirecek

Edirne’den Kars’a pedal çevirecek
Edirne’den Kars’a pedal çevirecek

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNELİ bisiklet tutkunu Tevfik Saraç (50), yaklaşık 20 yıllık hayalini gerçekleştirip Edirne’den Kars’a pedal çevirmek üzere Perşembe günü yola çıkacak. ‘Şükrü’ ismini verdiği bisikletiyle 30 gün boyunca yollarda olacak Saraç, “Bu benim bir hayalimdi, onu gerçekleştireceğim. Tek başıma bu yolu yapacak olmak beni korkutmuyor, aksine heyecanlandırıyor” dedi.

Edirne’de kırtasiye dükkanı işleten evli ve 1 çocuk babası Şükrü Saraç, yaklaşık 20 yıldan beri hobisi olan bisikletle yol kat ediyor. Bugüne kadar Trakya bölgesinde gezmedik yer bırakmayan Saraç,  Edirne’den Kars’a kadar pedal çevirmeye karar verdi. Tüm hazırlıklarını tamamlamasına rağmen araya pandemi süreci girmesiyle planını erteleyen Saraç, normalleşme ile birlikte 1 Temmuz perşembe günü büyük hayalini gerçekleştirme kararı aldı. Tüm hazırlıklarını tamamlayan Saraç, çok heyecanlı olduğunu dile getirdi.

‘EN UZAK NOKTAYA GİTMEK İSTEDİM’

Bisiklet sevdasının 2000 yılında başladığını söyleyen Saraç, “Çok uzun zamandır pedal çeviriyorum. Uzun süre yurt dışında kaldım. Yurtdışındayken de bu tutkum vardı. Yaklaşık 20 yıl böyle geçti. 2009’da Edirne’ye geldikten sonra köylerini gezmeye başladım. Hemen hemen tüm köylerini gezdim tek başıma. Sonrasında ilçelere başladım. Bir müddet sonra bunlar kesmemeye başladı beni. Sonuçta gidiyorsunuz, aynı yolu geri dönüyorsunuz. Bakıyorsunuz 50 kilometre yol almışsınız ama aynı noktadasınız. Dedim ki; ‘artık bu beni kesmiyor, en uzak nokta neresi? Kars’. 3 sene önce karar verdim buna aslında ama pandemi araya girdi. Derken 2021’de nasip oldu. Kısmetse Perşembe günü sabah 08.00’da yola çıkacağım” dedi.

‘HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİM’

Hafta boyunca iki günde bir sürekli antrenman yaptığını söyleyen Saraç, “Aslında yol esnasında en güzel antrenmanı yapmış olacağım. Buradaki antrenmanlar bir yere kadar yeterli oluyor. Yol aldıkça kendimize antrenman yapmış olacağız. Tabii ki yolda zorluklarla karşılaşacağız. Gerek hava şartları olsun, tırmanışlar, inişler olacak. Ama bu 1900 kilometreyi 30 güne bölüyorum. Böyle olunca günlük 70 kilometrelik bir mesafe çıkıyor. Bu da başarılabilecek bir mesafe. Sonuç olarak bu benim bir hayalimdi, onu da gerçekleştireceğim” diye konuştu.

BİSİKLETİNE ‘ŞÜKRÜ’ İSMİNİ VERDİ

Bisikletine isim de koyduğunu belirten Tevfik Saraç, “Bisiklete isim de koydum. Bisikletimin adı Şükrü. Öylesine aklıma geldi. Aslında herhangi bir anısı yok. Herkes arabasına isim koyar, bisikletine koyar. Ben de bisikletime Şükrü ismini verdim” ifadelerini kullandı.

Tek başına bu yolu yapacak korkutmadığını, aksine heyecanlandırdığını söyleyen Saraç, “Daha çok neyle karşılaşacağım, neler göreceğim bunları merak ediyorum. Mesela dün bugünkü kadar heyecanlı değildim, bugün çok heyecanlıyım. Yarın daha da büyük bir heyecan olacak. Hele ki Perşembe günü bilmiyorum nasıl bir heyecan olacak” ifadelerini kullandı.

   

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS