Engelliler Haftası'nda en anlamlı mesaj

Engelliler Haftası'nda en anlamlı mesaj
Engelliler Haftası'nda en anlamlı mesajOlgay GÜLER /EDİRNE,(DHA)- EDİRNE'de Valilik, Belediye Başkanlığı, kamu kurumları ve engelli dernekleri işbirliğiyle  10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası açılış programı gerçekleştirildi. Programda engelliler adına konuşan Faika Erkurt Özel Eğitim Meslek Okulu Öğrencisi Şükran Haylaz, asıl engelin 'sen bunu yapamazsın' şeklinde ortaya çıkan ön yargılar olduğunu söyledi.


Hafta kapsamında 25 Kasım Stadı önünden başlayan yürüyüşle start alan etkinlikler Atatürk Anıtı'nda devam etti.  Etkinliklere Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş,, kamu kurum ve kuruluş müdürleriyle birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. 


25 Kasım Stadı önünden başlayan yürüyüş Edirne Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleştirildi. Bando ekibi Şefi Süleyman Uysal da etkinlikte bedensel engelli Mutalip Harmanlı'ya (62)şefliği teslim ederek jest yaptı. Harmanlı yürüyüş boyunca bando takımının önünde yürüyerek yönetimini yaptı. 


Anıttaki etkinlikte ilk olarak çelenklerin sunulurken, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Engelliler adına konuşan Faika Erkurt Özel Eğitim Meslek Okulu Öğrencisi Şükran Haylaz, insanların birbirinden farklı olabileceğini fakat herkesin eşit haklara sahip olduğunu söyledi. Haylaz, "Engelli bireyleri yapamadıklarıyla değil, yapabildikleriyle görmek gerekir. Günümüzde artık engellilik, görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Birçok yerde duyduğumuz gibi asıl engel yüreklerde de değildir. Hem ülkemizde hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Yani asıl engel hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve 'sen bunu yapamazsın' şeklinde ortaya çıkan ön yargılardandır" dedi. 


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Erdinç Topçu da engelliliğin nedenleri araştırıldığında büyük çoğunluğunun önlenebilir olduğuna dikkat çekerek,"Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Edirne İl Müdürlüğü olarak engellilere yönelik yapılan hizmetlerimiz kapsamında Edirne ilimizde 1'si kamu 2'si özel olmak üzere 3 engelli bakım merkezimiz bulunmaktadır. Bizler yaptığımız hizmetlerin hiçbir zaman yeterli olduğunu düşünmedik. Her zaman yeni yaklaşımlar ve sosyal hizmet modelleri arayışı çabası içerisinde olduk. 500 yıl önce Beyazıt Külliyesi'nde şifayı kuran ecdadımız nasıl ki dünya medeniyetlerinin önüne geçmiş ve parlayan yıldızı olmuşsa bugün de bizler Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bize göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine çıkmayı bir görev olarak görüyor ve hep birlikte hedefimize doğru yürüyoruz" şeklinde konuştu. 


Konuşmaların ardından etkinlikte işaret diliyle şiir ve şarkı çevirisi yapılırken, İpsala Yenihayat Özel Bakım Merkezi folklor ekibi de gösteri sergiledi.


 

 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS