Tiyatroya sokakta başladılar, hayallerine kavuştular

Tiyatroya sokakta başladılar, hayallerine kavuştular
Tiyatroya sokakta başladılar, hayallerine kavuştular

 

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA) - EDİRNE sokaklarında sergiledikleri tiyatro oyunlarıyla tanınan Düşülke Atölyesi’nin sanatçıları, hayalleri olan yerleşik tiyatroya geçmek için adım attı. Kentteki bir kafenin alt katında kafe – tiyatro konseptiyle bir ilke imza atan tiyatro tutkunları, çocuk ve yetişkin oyunlarıyla Edirneliler’e hitap etmeye hazırlanıyor.

Edirne’de 3 sezondur sokak tiyatrosu ağırlıklı etkinliklerine devam eden Düşülke Atölyesi’nin genç sanatçıları, yerleşik tiyatroya geçmek için ilk adımlarını attı. Saraçlar Caddesi’ndeki kukla şovları, sokak tiyatroları ve canlı performans gösterileriyle adından söz ettiren grup, kentin ilk kafe – tiyatro konseptine imza atarak Edirneliler’le buluşmaya hazırlanıyor. Edirne’nin lavantası, ayçiçeği ve kırmızısı konseptiyle 3 farklı kombine kart hazırlayarak imece usulü tiyatro oyunu hazırlayacak atölye sakinleri, çocuk oyunlarıyla da farkındalık yaratmayı hedefliyor. Grup, Trakya Üniversitesi karşısında bulunan Cafe De Pause alt katında önümüzdeki Cuma günü ilk oyunla kapılarını açacak.

'ARTIK KÜÇÜK SAHNEMİZLE DEVAM EDİYORUZ'
Düşülke Atölyesi’nin Genel Sanat Yönetmeni Batuhan Öztürk, basın toplantısı düzenleyerek hem yeni mekanlarını tanıttı hem de sezon içerisindeki etkinliklerini paylaştı. Geride bırakılan 2 sezon boyunca Edirne sokaklarında hem vatandaşlara hitap ettiklerini, hem de çocuk kalplere dokunmaya çalıştıklarını söyleyen Öztürk,"Canlı heykel performanslarımızla tarihi karakterleri yaşatmaya çalıştık bir nebze de olsa. Üniversitede öğrencilere sahne aldık. Son olarak da Valilik desteği ile önce Edirne Kırmızısı'nın hikayesini taşıdık sahneye sonra Edirne'nin Kırmızı'sını-Edirne'nin ramazanını yaşatmaya çalıştık Saraçlar Caddesi'nde. Bizlerle paylaştığınız gülümsemenizle daha çok okuduk daha çok araştırdık daha çok çalıştık. Umut olduğunuz sözlerinizle daha çok sarıldık işimize. Daha yolun çok başında olduğumuzu biliyoruz. Şimdi ise sokakta beton yığınlarının arasına masal mayalamaya çalışarak başladığımız serüvenimize artık küçük sahnemizle devam etmekteyiz' dedi. 

Edirne’de yapımı devam eden ve yakında kapılarını açacak Devlet Tiyatroları’nın ardından kendilerinin de üzerlerine düşen görevi yapıp hayalleri olan yerleşik tiyatroya geçtiklerini söyleyen Öztürk, "Önümüzdeki sezonda yetişkinlerin yanı sıra çocuklara da hitap etmek istediğimizden dolayı ince eleyip sık dokuyarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Edirne halkına geniş bir repertuar sunmanın dışında tiyatro eğitimi, yaratıcı drama ve masal atölyeleri de sezondaki çalışmalarımız arasında bulunmaktadır. Bütün bu süreçte daha başarılı olmamız adına kombine ve indirim kartı alacak seyircilerimizin desteklerini beklemekteyiz" diye konuştu. 
EDİRNE KONSEPTLİ 3 KOMBİNE BASTIRDILAR
Öte yandan, tiyatroya destek olmak için kombine kart da bastırdıklarını kaydeden Öztürk, Edirne Lavantası, ayçiçeği ve Edirne Kırmızısı konseptiyle 3 kategoride satışa sunduklarını dile getirdi. Öztürk,"3 farklı kombine kartı oluşturduk. Bu kartları Edirne’nin 3 farklı değeriyle isimlendirdik. Birisine Edirne Lavantasını koyduk. Bunda bütün sezon boyunca buradaki etkinliklere girebileceği bir kombine bu. İkinci olarak ayçiçeği kombinesi var. Bunda ise oyunlara çok fazla gelemeyecek ama destek olmak isteyen seyircilerimiz için hazırladığımız bir kart. Koltuklara da önemli tiyatro sanatçılarının isimlerini vereceğiz. Ferhan Şensoy, Levent Kırca, İsmail Dümbüllü gibi birçok önemli isimlerin koltukları olacak. Aynı zamanda bize destek olan Edirnelilerin isimlerini de sezon içerisinde koltuklarımızda paylaşmak istiyoruz. Bir de Edirne Kırmızısı kombine kartımız var" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS