Trakya'da arazi toplulaştırma çalışmaları sürüyor

Trakya'da arazi toplulaştırma çalışmaları sürüyor
Trakya'da arazi toplulaştırma çalışmaları sürüyor

 


EDİRNE,(DHA)- DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de arazi toplulaştırma çalışmalarının sürdüğü söyledi.


DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Trakya'da arazi toplulaştırma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, toplulaştırmanın diğer altyapı hizmetleri sulama, tarla içi geliştirme işlemleriyle birlikte düşünülmesi gerektiğini söyledi. Ülkede arazi toplulaştırma çalışmaları yetkisinin 2018 yılında DSİ Genel Müdürlüğü'ne verildiği hatırlatan Aydın, "Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri yüzde oranında azalmaktadır. Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır" dedi.
Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yürütülen çalışmalara değinen Aydın, "Edirne ilimizde 2019 yılında 8 adet projede toplam 151 yerleşim biriminde 2.879.440 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 54.541 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiş olup çalışmalar devam etmektedir. Kırklareli ilimizde 1adet proje kapsamında toplam15 yerleşim biriminde 400.000 dekar alanda, Tekirdağ İlimizde ise 1 adet projeyle 35 yerleşim biriminde 712.000 dekar alanda toplulaştırma çalışmaları hızla devam etmektedir. Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işleri yapıldı. 'Bu kapsamda Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerimizde çalışmalara devam edilmekte" dedi.


DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, projelerin yapılmasında en büyük destekçilerinin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli olduğunu kaydetti.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS