Trakya’da cezaevlerinde kütüphane kurulması için kitap bağışlandı

Trakya’da cezaevlerinde kütüphane kurulması için kitap bağışlandı
Trakya’da cezaevlerinde kütüphane kurulması için kitap bağışlandı

Olgay GÜLER-Ruhan YALÇIN / EDİRNE,TEKİRDAĞ,KIRKLARELİ, (DHA)- ADALET Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan ceza infaz kurumları yerleşkelerinde kütüphane kurulmasını ön gören protokol kapsamında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da kitap bağış kampanyası düzenlendi.

Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan ceza infaz kurumu yerleşkelerinde kütüphane kurulmasına ilişkin işbirliği protokolü çerçevesinde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından ilk kitap bağışının yapılmasıyla birlikte ülke genelinde eş zamanlı olarak kitap bağış kampanyası başladı. Kampanya kapsamında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da da kitap bağış kampanyaları gerçekleştirildi. Edirne’de de kampanya kapsamında Adalet Sarayı’nda kitap bağış etkinliği düzenlendi. Törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Baro Başkanı Avukat Alper Pınar, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Haydar Ali Ak, Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Yılmaz Boyraz, Açık Ceza İnfaz Kurumu ikinci Müdürü Mehmet Arslansan, protokolün diğer isimleri ve davetliler katıldı.

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Öğretmeni Pınar Banya Baş Edirne’de bulunan 2 ayrı ceza infaz kurumund toplam 12 bin 650 yayın bulunduğunu dile getirdi. Baş, “Kütüphane faaliyet ve hizmetlerine verilen önem ile; hükümlü tutukluların boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirerek ufuklarının genişlemesine yardımcı olmak ve evrensel enformasyon ağına adapte olmalarını kolaylaştırmak amaçlanmaktadır. Edirne ilimizde bulunan 3 ayrı Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanelerinde toplam 12.650 adet yayın bulunmakta olup son bir yıl içerisinde gerek Kurum Kütüphanelerinden gerekse İl Halk Kütüphanesinden ödünç alınarak kurumlarımızda bulunan hükümlü tutuklularca okunan yayın sayısı 9.780'dir” diye konuştu.

İLK KİTAP BAĞIŞI PROTOKOLDEN

Hükümlü tutukluları eğitim ve iyileştirme faaliyetleri sonucu topluma yeniden kazandırmaya yönelik başlatılan kampanyaya ilk kitap bağışı ise protokol üyelerinden geldi. Vali Ekrem Canalp, Edirne Valiliği bünyesinde basımı yapılan kitapları koliler halinde bağışlayacaklarını söyledi.

TEKİRDAĞ’DA VALİLİK ÖNÜNDE STANT KURULDU

Tekirdağ’da da Valilik önüne kurulan stantta kitap bağış kampanyası gerçekleştirildi.  Kampanyaya Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Özmen, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, İl Müftüsü İsmail İpek, cezaevi müdürleri ve ceza infaz memurlar ile denetimli serbestlik büro yetkilileri kitap bağışlayarak katıldı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcı vekili Uğur Özcan, kampanyadan hükümlü ve tutukluların kampüs içerisine kurulacak olan halk kütüphaneleri aracılığıyla yararlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Valilik önüne kurulan kitap bağışı standının 16 gün boyunca açık kalacağı belirtilirken, vatandaşların istedikleri zaman kitap bağışında bulunabilecekleri ifade edildi.

KIRKLARELİ’NDE KİTAP BAĞIŞI

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı da İstasyon Caddesi'nde kitap bağışlarının kabul edildiği stant oluşturdu. Kırklareli Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Kocakundakçı, kitap okumanın, bilgilenme ve bilinçlenmenin en önemli aracı olduğunu söyledi. Cumhuriyet Savcısı Kürşat Oğuzhan Türkalp ise hükümlülerin suçtan uzaklaşmaları açısından kütüphanelerin önemli bir etken olacağına inandığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Kocakundakçı, Türkalp, Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan, Belediye Başkan Yardımcısı Arda Kolcular ile katılımcılar, kitap bağışında bulundu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS