TÜ’de geliştirilen projeye Amerika’dan patent, KOSGEB’den destek

TÜ’de geliştirilen projeye Amerika’dan patent, KOSGEB’den destek
TÜ’de geliştirilen projeye Amerika’dan patent, KOSGEB’den destek

EDİRNE,(DHA)-TRAKYA Üniversitesi (TÜ) Rektör Yardımcısı ve Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Artun Aksoy’un birlikte geliştirdiği ‘Drier with Solar Radiation Simulation’ projesi, Amerika Patent Enstitüsü tarafından tescil edilerek Trakya’da KOSGEB tarafından desteklenen ve ticarileşen ilk akademik proje oldu.
TÜ Rektör Yardımcısı ve Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Artun Aksoy’un geliştirdiği ‘Güneşi içine hapseden kurutma makinesi’, Amerika Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi. Proje ayrıca, Trakya bölgesinde KOSGEB tarafından desteklenen ve ticarileşen ilk akademik proje olarak kayıtlara geçti.
Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Artun Aksoy ile beraber geliştirdikleri ve ‘Güneşi içine hapseden kurutma makinesi’ olarak adlandırdıkları cihazın patent almasından duyduklarını mutluluk duyduklarını ifade etti. Cihazın, 5 yıllık süreçten sonra hem patent aldığını hem de ticarileşen bir ürün olduğunu belirten Türkyılmaz, “Ürünümüzün yolculuğunu patent ve ticarileşme süreci olarak iki aşamalı değerlendiriyoruz. Ticarileşme sürecinde KOSGEB’den AR-GE ve İnovasyon Destek Programı, ardından Endüstriyel Uygulama Destek Programı ile geliştirdiğimiz ürünü, geçtiğimiz yıl VISYS Makine Sanayi firması devrettik. Bu devir ile ürünümüz ticarileşmiş oldu. Türkiye’de patent veya know-howların ticarileşme oranının yüzde 2-3 civarında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda çalışmamızın önemini anlamış oluyoruz” dedi.
PROJENİN MERKEZZ ÜSSÜ TRAKYA TEKNOPARK
Projeyi, teknoloji, AR-GE ve inovasyonun merkez üssü olan Trakya Teknopark’ta yer alan Sis Biyoteknoloji firması olarak bu projeyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Murat Türkyılmaz, “Cihazda kurutulan gıda ürünlerinin testleri akredite laboratuvarlar tarafından yapılmış ve ürünlerin hijyeni konusunda çok müspet sonuçlar alınmıştır. Ülkemizin dünya kuru meyve ticaretinde 9,5 milyar dolar yani yaklaşık yüzde 11’lik payının 2023 yılında yüzde 25 düzeyine çıkarılması hedeflendiği düşünüldüğünde, bu sektör için yapılabilecek AR-GE çalışmalarının önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Özellikle kuru gıda ihracatı Avrupa Birliğine Uyum Yasaları’na uygun olması gerekmekte ve bu yasalar tarım ürünlerinin hijyenik olarak depolanması ve ihraç edilmesini zorunlu kılmaktadır. Limit değerlerin üzerinde kontaminasyona sahip ürünler geri iade edilmek sureti ile ülkemiz her yıl zarar etmektedir. Bu açıdan bakıldığında buluşun değeri daha iyi anlaşılmaktadır” diye konuştu.
‘TRAKYA’DA TİCARİLEŞEN İLK AKADEMİK PROJE’
Üniversitelerin özel amaçlarından birinin sanayi kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda bilginin, ürüne dönüştürülmesi ve sanayiye aktarılması yoluyla ticarileştirilmesini sağlamak olduğunu kaydeden Türkyılmaz, “Özellikle pandemi sonrasında üniversitelerimizde hareketlenmeler olmuş ve kısa dönemde birçok ürün ortaya koyulmuştur. Trakya Kalkınma Ajansı ve Trakya Üniversiteler Birliğinin iş birliğinde düzenlenen “3. Trakya AR-GE ve Teknoloji Proje Pazarı Yarışması”nda ikincilik ödülü alan ve üniversite-sanayi iş birliğinin başarılı bir örneği olan ürünümüzün tüm know-how ve Amerika Patent Enstitüsünce tescil edilen patent hakları, VISYS Makine şirketi tarafından satın alındı. Sanayiye kazandırılan ürünümüz ticarileşerek endüstriyel üretime başladı. Trakya Bölgesindeki ilk ticarileşen ürün olan bu proje, Türkiye üniversitelerindeki araştırmacılar için iyi bir örnek proje uygulaması olmuştur” ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS