Bağlar Belediyesi'nden deprem mağdurlarına destek

Bağlar Belediyesi'nden deprem mağdurlarına destek
Bağlar Belediyesi'nden deprem mağdurlarına destek

Elif FİLİZ/DİYARBAKIR,(DHA)-ELAZIĞ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin hemen ardında seferberlik ilan eden Bağlar Belediyesi, tüm teknik donanımları ve araçlarıyla Elazığ’da depremin yaralarını sarmak için hizmet veriyor. Bakanlar başta olmak üzere yetkililerin takdir ettiği çalışmalarla, enkaz kaldırma çalışmalarına destek sağlanırken gelen yardımların AFAD koordinasyonu ile mağdurlara ulaştırılması sağlanıyor. Bağlar Belediyesi çalışanları, Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talebi üzerine AFAD İl Müdürlüğü uzmanları tarafından verilen acil durum ve deprem eğitimine yoğun ilgi gösterdi. İlgiden dolayı salonda yer kalmayınca ikinci salonda da eğitim verildi.

TÜM İMKANLARIYLA DEPREM BÖLGESİNDE


Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin hemen ardından seferberlik ilan eden Bağlar Belediyesi, tüm teknik donanımları ve araçlarıyla Elazığ’da hizmet veriyor. Depremin meydana gelmesiyle birlikte Elazığ’a gidip 3 gün boyunca Maden ilçesi ve Gezin beldesinde çalışmalara katılarak vatandaşlarla bir araya gelen Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talimatıyla seferberlik ilan edildi. Bağlar Belediyesi’ne ait araçlar ve teknik donatılar bir yandan enkaz kaldırma çalışmalarına katılıyor, diğer yandan da gelen yardımların AFAD koordinasyonu ile mağdurlara sağlıklı şekilde ulaştırılmasına destek sağlıyor.

UZMANLARDAN ÇALIŞANLARA DEPREM EĞİTİMİ

Son olarak Elazığ’da meydana gelen ve bölgede hissedilen depremden sonra tekrar gündeme gelen deprem eğitimi konusunda Diyarbakır’da Bağlar Belediyesi önemli bir çalışmaya imza attı.


Bağlar Belediyesi çalışanları, belediye başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun talebi üzerine Afet ve Acil Durum (AFAD)  Yönetimi Başkanlığı Diyarbakır İl Afet Ve Afet Durum Müdürlüğü uzmanları tarafından verilen acil durum ve deprem eğitimine katıldı.


ÇALIŞANLAR SALONA SIĞMADI, İKİNCİ SALON AÇILDI


AFAD İl Müdürlüğü bünyesinde verilen eğitime çalışanlar yoğun ilgi gösterince bir salon yetmedi ve ikinci salon da açılarak eğitim verildi. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki aşamalı olarak verilen eğitimde sivil savunma uzmanı Mehmet Salih Pilatin ve afet eğitim koordinatörü Harun Kor tarafından sivil savunma teşkilleri, temel afet bilinci, yangın ve sivil savunma planı gibi konularda neler yapılması gerektiği anlatıldı.


'DİYARBAKIR, BİRİNCİ VE İKİNCİ DEPREM BÖLGESİNDE'


Diyarbakır’ın deprem riski bakımından birinci ve ikinci kuşakta olduğunu belirten uzmanlar, en büyük tehlikenin ise deprem değil deprem yönetmeliği ve zemin etüdüne aykırı yapılar olduğuna dikkat çekerek her 100 kişiden 98’inin deprem riski altında olduğu Türkiye’de kurumlardan tüm vatandaşlara kadar herkesin bilinçli olması gerektiği ifade edildi. “Deprem öldürmez, bina öldürür” diyen uzmanlar, yapıların sağlıklı ve dayanıklı inşa edilmesi gerektiği kadar deprem anında neler yapılması gerektiği konusunda bilinçli bir toplum yapısı oluşmasının da önemine vurgu yaptı.

Depremden hemen sonra tüm imkanları devreye sokarak deprem mağduru vatandaşların yardımına koştuklarını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, deprem eğitimi konusunda da önemli bir çalışmayı hayata geçirdiklerini kaydetti. Ülke ve bölge olarak depremle yaşamayı öğrenmeleri gerektiğini belirten Başkan Beyoğlu, "Bu yüzden gerekli tedbirleri alarak bilinçli bir toplum yaratmamız gerekir. Bunun yolu da deprem ve acil afetler konusunda uzmanlaşmış personel yetiştirmekten geçiyor. Çalışanlarımızı bu alanlardaki tüm eğitimlere tabi tutacağız” dedi.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS