Elazığ'da 24 ton atık yağ geri dönüşüme kazandırıldı

Elazığ'da 24 ton atık yağ geri dönüşüme kazandırıldı
Elazığ'da 24 ton atık yağ geri dönüşüme kazandırıldı

Erkan BAY/ELAZIĞ,(DHA)- ELAZIĞ Belediyesi çevreyi korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir ortam bırakmak amacıyla yapılan çalışmalarda 24 ton atık yağ toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı.

Elazığ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla bitkisel atık yağlar ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor.

Kent genelinde mahalle muhtarlıkları, siteler, okullar, kurum ve kuruluşlar gibi halkın ortak kullanım alanlarına yerleştirilen atık yağ toplama bidonlarında toplanan atık yağlar, Elazığ Belediyesi tarafından yetkilendirilen geri dönüşüm firmalarınca toplanarak, geri dönüşüme kazandırılıyor. Çevre kirliliğinin önüne geçmek ve yağların biyodizele dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlanması amacıyla yürütülen proje, vatandaşlardan da destek görüyor. 2019 yılı Ocak-Temmuz döneminde 24 ton atık yağ toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı.


Elazığ Belediyesi'nden yapılan açıklamada, çevresel yatırımların daha yaşanabilir bir Elazığ için çok önemli olduğu belirtilerek, açıklamada, "Çevre ve insan sağlığına zarar veren bu yağların geri dönüşümü noktasında vatandaşlarımızın gereken duyarlılığı göstermeleri, çalışmaların başarıya ulaşmasında temel faktördür. Evlerde lavabolara dökülen atık yağlar, yer altı su kaynaklarına büyük zarar veriyor. Bir litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiği gerçeği konunun hassasiyetini ortaya koymaktadır" denildi.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS