Anadolu Üniversitesi ve ESESOB arasında iş birliği protokolü imzalandı

Anadolu Üniversitesi ve ESESOB arasında iş birliği protokolü imzalandı
Anadolu Üniversitesi ve ESESOB arasında iş birliği protokolü imzalandı

ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR’de Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı (ESESOB) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Rektörlük Senato Odası’nda gerçekleştirilen imza törenine Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, üniversite yönetimi, ilgili fakültelerin dekanları ve meslek yüksekokulu müdürleri ile ESESOB Başkanı Ekrem Birsen ve birliğe bağlı odaların başkanları katıldı.


Türkiye örnek olması planlanan iş birliği protokolü kapsamında üniversitenin sahip olduğu bilgi birikimi ve araştırma kabiliyetinin Eskişehir esnafı ile paylaşılması, belirlenen konularda ortak çalışmalar yürütülmesi planlanıyor. Üniversitelerin bilim ve bilgi üretme merkezleri olduğunu belirten Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, üniversitenin kurulduğu günden itibaren hem bilgi, hem bilim, hem de insan kaynağı yetiştirerek ülkemize ve dünyaya açılma, aynı zamanda topluma faydalı olma konusunda önemli bir rol üstlendiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Çomaklı, “Bu rolü üstlenirken de öncelikle Eskişehir’den başlamak gerekiyor. Bu konuda Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğini ziyaret ederek niyetimizi bildirdik. Ziyaretimizde iki kurum arasında neler yapabiliriz, nasıl faydalı olabiliriz, bunları konuştuk. Hakkını ödeyemeyeceğimiz bu millete bir nebze olsun nasıl faydalı olabileceğimizi düşünerek, iki kurum arasında karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk.  Bu görüşmeler sonucunda Sivil Toplum ve Koordinasyon Merkezi oluşturduk. Bu merkezin başında, sekreteryasını İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Başer hocamız yürütüyor. ESESOB’da aynı şekilde bir çalışma grubu yer alıyor. İhtiyaçlar neler ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde üniversite olarak neler yapabiliriz, bu ihtiyaçlara nasıl cevaplar verebiliriz, bunların araştırmasını yapacağız” dedi.


ESESOB Başkanı Ekrem Birsen ise esnaf ve sanatkarların çağın gereksinimlerine uyum sağlamasına yardımcı olmak istediklerini belirterek “Eskişehir’e faydalı olacak bu iş birliğini reddetmemiz mümkün değil. Sayın rektörümüz samimi bir yaklaşımla, Anadolu Üniversitesi’nin ESESOB’a nasıl faydalı olabileceğini ve faydalı olmak için her zaman yanımızda olacağının sözünü verdikten sonra çok heyecanlı bir şekilde çalışma ortamı hazırladık. Bu birlikteliğin Eskişehir’e çok önemli faydalar sağlayacağına inanıyorum. Eskişehir gelişen yönü ile büyük bir potansiyele sahip. Bu projenin bütün Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS