Eskişehir, Bilecik ve Kütahya’da Mursi için gıyabi cenaze namazı

Eskişehir, Bilecik ve Kütahya’da Mursi için gıyabi cenaze namazı
Eskişehir, Bilecik ve Kütahya’da Mursi için gıyabi cenaze namazı

Oğuzhan KILIÇ-Cafer ELMAS/ESKİŞEHİR,BİLECİK,KÜTAHYA,(DHA)- MISIR'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan ve mahkeme salonunda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Muhammed Mursi için Eskişehir, Bilecik ve Kütahya’da gıyabi cenaze namazı kılındı.


Eskişehir’de öğle namazının ardından Reşadiye Camii'nde, toplanan kalabalık Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan ve mahkeme salonunda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Muhammed Mursi için gıyabi namazı kılındı, dualar edildi. Namazın ardından konuşan İHH Eskişehir Yönetim Kurulu Başkanı Musa Karadaş, Mursi'nin ölümüne ilişkin inceleme yapılması gerektiğini belirterek, adalet çağrısında bulundu. Bilecik’teki gıyabi cenaze namazı ise Kayıboyu Camii’nde kılındı. Cenaze namazının ardından bir araya gelen AK Parti milletvekili Selim Yağcı, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ortak bir basın açıklaması yaparak Mısır yönetimini suçladı.


KÜTAHYA’DA MURSİ İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI


Kütahya’da da tarihi Ulu Cami’de İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazına AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, bazı kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yüzlerce vatandaş katıldı. Kütahya İl Müftüsü Hazırlar, Muhammed Mursi’nin onurlu bir hayat yaşadığını ifade ederek, “Muhammed Mursi son anına kadar cihat nasıl yapılır bütün insanlara öğretti. Mahkeme salonlarındaki insanlara hep, ‘Biz savaş istemiyoruz, biz sadece insanlık için hayır istiyoruz. Barış ve esenlik istiyoruz’ diyerek tavrının haktan, hakikatten, adaletten, barıştan yana olduğunu ortaya koydu. O mahkemedeyken ve hapishanedeyken de Allah’ın kelamını okumaya devam etti. Onlara dedi ki, ‘Bize Allah yeter. O bütün insanlığa aslında sığınılacak yegane merciin Allah olduğunu öğretti. Bugün, mazlumun, mağdurun, hakkın ve hakikatin yanında olan Anadolu insanı da bu onurlu duruşu vefa ile anmak üzere gıyabi cenaze namazı kılıyor” dedi.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS