Han’da lavanta aromatik bitki bahçesi kuruldu

Han’da lavanta aromatik bitki bahçesi kuruldu
Han’da lavanta aromatik bitki bahçesi kuruldu

ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR Büyükşehir Belediyesi, domates ve marul fidesi, dut fidanı dağıtımı gibi desteklerin ardından Han Belediyesi ile ortaklaşa hayata geçirdiği proje ile şehrimizin en büyük lavanta aromatik bitki bahçesini kurdu.


Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Han ilçesinde Eskişehir’in en büyük lavanta bahçesini kurdu. Han Belediyesi iş birliği ile 70 dekarlık alanda hayata geçirilen ‘Frig Lavanta ve Aromatik Bitki Bahçesi’nin ilk etap çalışmalarında sona gelindi. Proje kapsamında önümüzdeki yıllarda konaklama alanları, kadınların yerel ve doğal ürünleri pazarlayacakları satış noktaları da inşa edeceklerini belirten Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, projenin en büyük amaçlarından birisinin de adeta atıl durumda bulunan tarihi Frig Vadisi’nin canlandırılması olduğunu söyledi. Bölgede sulu tarım yapılacak arazilerin çok az olduğuna dikkat çeken Büyükerşen, lavanta ve diğer aromatik bitkilerin sulu tarım gerektirmediğini ve geleneksel ürünlerden çok daha fazla gelir getirdiği ifade ederek, “Kent merkezinde hayata geçirdiğimiz projelerle Eskişehir’i ülkemizin iç turizm konusunda öncü şehirlerinden biri yaptık. Kent merkezini ziyaret eden turistleri tarihi Frig Vadisi’nde hayata geçireceğimiz farklı projelerle kırsal alana yönlendireceğiz. Böylelikle hem yerli ve yabancı turistlerin Eskişehir’de daha fazla konaklamasını sağlarken, hem de kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın, ev pansiyonculuğu, yerel ürün satış gibi alanlarda gelir elde etmelerine destek olacağız” dedi.


Lavanta bahçelerinin özellikle Isparta’da turizm katkısı sağladığını da ifade eden Büyükerşen, Han’ı da Türkiye’nin en önemli lavanta merkezlerinden biri haline getirmeyi arzuladıklarını da sözlerine ekledi.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS