TBMM Bilim heyetinden SODİGEM’e ziyaret

TBMM Bilim heyetinden SODİGEM’e ziyaret
TBMM Bilim heyetinden SODİGEM’e ziyaret

ESKİŞEHİR,(DHA)- TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bilişim Teknolojileri Bağımlılığıyla Mücadele Araştırma Komisyonu üyeleri, Eskişehir Anadolu Üniversitesi bünyesindeki Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (SODİGEM) ziyaret etti.


TBMM Bilişim Teknolojileri Bağımlılığıyla Mücadele Araştırma Komisyon Başkanı ve AK Parti Eskişehir milletvekili Nabi Avcı, Emine Nur Günay, AK Parti Osmaniye milletvekili İsmail Kaya, AK Parti Adana milletvekilleri Ahmet Zenbilci ve Tamer Dağlı, AK Parti Çorum milletvekili Erol Kavuncu, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ve MHP İstanbul milletvekili Arzu Erdem, Anadolu Üniversitesi SODİGEM’i ziyaret etti.


Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, SODİGEM Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan ve SODİGEM Bilim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan komisyon üyelerine SODİGEM’in çalışmaları konusunda bilgiler verildi. Ziyarete katılan milletvekilleri, Rektör Çomaklı’nın bir projesi olarak hayata geçen ve 7 ay gibi kısa bir sürede tüm Türkiye’nin gündeminde yer alan işlere imza atan SODİGEM’in çalışmalarını ilgiyle dinledi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, sosyal medyanın dilinin farklı olduğunu ve bunun bilinmesi gerektiğini ifade ederek, “Sosyal medyanın aşkı, işi, alışverişi, ticareti, algısı, olgusu, her şeyi farklı. Kullanılan dil, bizim günlük hayatta kullandığımız dil değil. Bu dili çözmemiz gerekiyor. Dijital dünyayı iyi kavrayıp o dünyada hangi binaların inşa edildiğini, hangi yapılar, hangi oluşumlar olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. SODİGEM, sosyal medyanın dili ve davranışları ve dijital güvenlik üzerinde çalışmak üzere oluşturmuş olduğumuz bir proje neticesinde kurulmuştur. 2019 yılı Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile kurulan SODİGEM kısa sürede önemli işlere imza attı. SODİGEM, bu yönde çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Sosyal medya ve dijital güvenlik ile ilgili yapılan tüm bu çalışmalar, bilimsel temelli çalışmalardır. Bu çalışmalar bir varsayım düzeyinde değil, gerçekliği bilimsel olarak ispat edilmiş işlerdir.” dedi.


TBMM) Bilişim Teknolojileri Bağımlılığıyla Mücadele Araştırma Komisyon Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı, SODİGEM’in çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyerek, “Çalışmalarınızı yerinde görmek, raporlamak için geldik. Bizler için, yaptığınız tüm çalışmalar önemli bir kaynak. Bize tavsiye ve önerilerde bulunmanızı istiyoruz. Sosyal medyadaki tehlikeler konusunda bazı tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu konuda yasal bir dayanağa ihtiyaç var. İlgili bakanlıklara ne gibi yetkiler verilmesi gerektiği, ne gibi çalışmalar yapılması gerektiği ve bunların nasıl bir yasal düzenleme ile yapılması gerektiği konusunda bize raporlama yapmanızı istiyoruz. Biz komisyon olarak bunu TBMM’de gündeme getiririz. Yasamada meclis olarak bize ne düşüyor, ne yaparsak sizin çalışma alanlarınızda yer alan konuları kolaylaştırırız, bize önermenizi istiyoruz. Birlikte hareket ederek bu tehlikeleri en aza indirme konusunda işbirliği içerisinde olmalıyız.” Diye konuştu. SODİGEM Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, SODİGEM’in çalışma alanları ve yapılan işler hakkında TBMM heyetine detaylı bilgi verdi. Eraslan, “SODİGEM 7 aylık sürede çok sayıda önemli işe imza attı. Bunun yanı sıra çok sayıda çalışmayı da sürdürmekteyiz. WhatsApp kullanım alışkanlıklarını araştırdığımız WhatsAppiens isminde bir anket çalışmamız var. Şu ana kadar 20 binin üzerinde kişiye ulaştık. Türkiye’de yapılan en büyük çaplı araştırma olacak bir çalışma. Ayrıca önümüzdeki süreçte tweenlik ve ifşa konularında yeni çalışmalar sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra Eskişehir merkezi ve ilçelerindeki tüm liselerde eğitimler veriyoruz” dedi.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS