Kileci'den 25 Aralık mesajı

Kileci'den 25 Aralık mesajı
Kileci'den 25 Aralık mesajı

GAZİANTEP, (DHA) - GÜNEYDOĞU Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98'inci yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, "Gaziantep savunması, dünyanın en onurlu direnişlerinden biridir" dedi.


Gaziantep'in kurtuluşunun 98'inci yılını büyük sevinç ve gururla kutladıklarını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Kileci; "Milli Mücadelenin en önemli kilometre taşlarından biri olan Antep Savunması, tarihimizdeki direniş destanlarından biridir. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Anadolu'nun işgal edilmeye başlanması ile Fransız askerleri tarafından çevrelenen Antep halkı esir edilmek istenmiş, fakat milletimizin özgürlük tutkusu bu kez Anteplilerin çehresinde belirmiştir. Bu şehrin Gazi unvanını, İstiklal Madalyası'nı kaç can ödeyerek aldığını hepimiz biliyoruz. Cephaneliği olmayan bir grup insanın tam teçhizatlı binlerce Fransız’a karşı aylarca direndiğini düşünün. Evdeki bakırları eritip kurşun yaptıklarını, savaş müzesinden ilkel silahları alıp çatışmaya giriştiklerini düşünün. Ve kıtlık sebebiyle zehirli zerdali çekirdeğini yemek zorunda kaldıklarını biliyoruz" dedi.


Tüm imkansızlıklara rağmen işgalci güçlere direnen Gazianteplilerin tarihte benzeri az görülen bir kahramanlık örneği sergilediklerini ifade eden Kileci sözlerine şöyle devam etti:


"Antepliler tarafından verilen bu topyekun mücadele bize şunu hatırlatmalıdır; yöre insanımız imkansızlıklar içerisinden başarılar çıkarmaya meyyal bir yapıdadır. Mücadeleler ile geçen bir tarih içerisinden çıkıp gelen bu coğrafya; insanımızı sürekli zor şartlarla mücadele eder bir halde başarmaya, üretmeye ve savunmaya odaklamıştır. Bakın Suriye sınırımızda hala bir savaş devam etmektedir. Gaziantep halkı ise bunu hiçbir zaman bir bahane olarak öne sürmemekte ve sınırımızın hemen ötesindeki istikrarsızlıklara rağmen, ticaretini kararlılıkla sürdürmektedir. Geçmişte Milli Mücadele'ye öncülük eden atalarımızın torunları olarak bugün Türkiye'nin ekonomik mücadelesinde öncü şehirlerden biri olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. İhracatçı Birlikleri olarak, Türkiye'de en fazla ihracat yapan 6. şehir Gaziantep'te daha fazla yatırım, üretim, istihdam ve ihracat artışı sağlanması için tüm imkanlarımızla çalışmaya devam edeceğiz." 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS