Ünverdi: İstihdam teşvik süresi uzatılmalı

Ünverdi: İstihdam teşvik süresi uzatılmalı
Ünverdi: İstihdam teşvik süresi uzatılmalı

Hasan KIRMIZITAŞ/GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, 2 Şubat 2019 tarihinde başlayan ve 30 Nisan 2019 tarihinde sona erecek olan Yeni İstihdam Seferberliği teşviklerinin süresinin uzatılmasını arzu ettiklerini söyledi.


Adnan Ünverdi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, 'Burası Türkiye Burada İş Var' sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliğine ilişkin değerlendirmeler yaptı.


Türkiye'nin geleceği ve gelişmesi için istihdam seferberliğinin çok önemli olduğunu belirten Ünverdi, "Tüm işverenler olarak ülkemizin ekonomisinin gelişmesi, insanımızın iş ve aş sahibi olabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu da başarabilirsek bizden mutlu insan olmaz" dedi.


Seferberlik kapsamında 2,5 milyon ilave istihdamın sağlanmasının hedeflendiğini hatırlatan Ünverdi, şöyle dedi:


"Devletimiz tarafından bu hedef için çok önemli teşvikler veriliyor. İstihdam seferberliği kapsamında yeni personel alımı yapan firmaların prim ve vergileri ile birlikte maaşlarını devlet karşılıyor. 2,5 milyon insana iş kazandırmak demek, her aileyi 4 kişiden hesap edersek yaklaşık 10 milyon insanın gönül teline dokunmak demektir. 10 milyon insanın alışveriş yapması, ihtiyaçlarını karşılaması, piyasanın canlanması anlamına gelmektedir. Seferberliği biz bu anlamda çok önemsiyoruz. Gaziantep sanayisi olarak da inşallah bu seferberlik kapsamında çok daha fazla insanı istihdam etmeyi umuyoruz. İstihdam Seferberliği 2 Şubat'ta başladı ve 30 Nisan'da sona erecek. Bu sürecin uzatılmasını arzu ediyoruz. Çünkü geçtiğimiz süre içerisinde yerel seçim süreci yaşandı. Haliyle ülke olarak farklı noktalara odaklanmak zorunda kaldık. Artık önümüzde seçim olmayan bir dönem var. Bu dönem içerisinde gecemiz gündüzümüz ekonomi olmalı. Buna göre adımlar atmalıyız. Bu anlamda bu sürecin yeniden gözden geçirilmesini diliyorum. İnşallah işe alınacak insanlarla beraber daha güçlü bir ekonomi için hep birlikte el ele, omuz omuza çalışmayı sürdüreceğiz."


Ünverdi, ülke kalkınmasında gençlere çok büyük görevler düştüğüne dikkati çekerek, “Gaziantep'in nüfusu şu anda yaklaşık 2 milyon 30 bin civarında. Bu nüfusun yüzde 50'sine yakın kısmı 18 yaş altı gençten oluşuyor. Böylesi bir genç potansiyele sahibiz ve bu nüfusu iyi yetiştirmeliyiz. Bunu da ancak eğitimle başarabiliriz. Onlara endüstri 4.0 gerçeğini öğretebilir, endüstri 5.0'a taşıyabilirsek bu ülkenin önünde hiç kimse duramaz. İşte o zaman ülke olarak dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmeyi başarabiliriz. Yeter ki inanalım ve eğitimi, bilimi kendimize kılavuz yapalım" şeklinde konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS