Arsuz’da mısır hasadı başladı

Arsuz’da mısır hasadı başladı
Arsuz’da mısır hasadı başladı

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN(Hatay),(DHA)- TÜRKİYE'nin önemli tarım alanlarından biri olan Hatay'ın Arsuz ilçesinde mısır hasadına başlandı.
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçenin yüzde 50'ye yakın arazinin tarım arazisi olduğunu belirterek, devlet olarak üreticinin yanında olduklarını kaydetti. Akçalı Mahallesi'nde gerçekleştirilen mısır hasadı için düzenlenen etkinliğe, Kaymakam Sarı, Belediye Başkanı Asaf Güven, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, birim müdürleri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Kaymakam Sarı, ilçenin bir tarım cenneti olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Türkiye’nin yaklaşık yarıya yakın ihtiyacını karşılayan, 700 den fazla muz seraları bulunan, narenciyesiyle, sofralık zeytiniyle, kayısısıyla, ürün çeşitliliğiyle bir tarım cenneti olan ilçemizde bugün de bir silajlık mısır hasadında, çiftçilerimizle bir aradayız. İlçemizin yaklaşık arazisinin yüzde 50 ye yakını tarım arazisi. Çokta verimli arazilerden oluşuyor. Bugün çiftçilerimizin haklı gününe ortak olmaya çalışıyoruz. Devlet olarak her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz" dedi.
'ÇOK ÇEŞİTLİ ÜRÜNLERİMİZDEN BİRİ'
Daha kaliteli ve rekoltesi daha yüksek olan ürünler elde etmek istediklerini kaydeden Başkan Güven ise, "Mısır çok çeşitli ürünlerimizden bir tanesidir. Maydanoz ve diğer sebzelerin yetiştiği gibi zeytin ve narenciye de ilçemiz için önem arz etmektedir. Narenciyede bu sene bir şansızlık yaşadık. Çiftçilerimizin de bir talebi oldu. Devlet desteğinin daha fazla olması talebi. İnşallah bu da bir şekilde giderilir" diye konuştu.
'ÖNDE GELEN KENTLERDEN BİRİYİZ'
Hatay’ın tarımsal anlamda önde gelen illerden biri olduğunu belirten Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu da, şunları kaydetti: "105 bin hektarlık bir Amik Ovası ile bitkisel üretimde de Türkiye’de önemli bir yerde olduğumuzu düşünüyoruz. Şehrimizde hem meyve hem de sebzecilik yapılıyor. Narenciye ve maydanozda söz sahibi olduğumuz bir kent. Amacımız çiftçinin bol kazanca sahip olması. Hayvancılıkta kaba yem ihtiyacı oldukça yüksek. Bakanlığımız yıllardır bu alanda çiftçimize destek veriyor. Her yıl destek vermeye gayret gösteriyoruz. Bu yıl da açıklanır açıklanmaz destek vermeye devam edeceğiz. Yem bitkisi olarak il geneli 50 bin dekar bitki ekilmişse bunun 20 bin dekarını Arsuz oluşturuyor. Sadece il içinde değil bazı illere de gönderiliyor."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS