Güneyin üreten kadınları güçleniyor

Güneyin üreten kadınları güçleniyor
Güneyin üreten kadınları güçleniyor

Mehmet EZER/HATAY, (DHA)- MERSİN Büyükşehir Belediyesi destekleriyle kurulan Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Hatay Üreten Eller Kadın Kooperatifi’ni ziyaret etti.

Mersinli konukları Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ve Hatay Üreten Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nidal Özdemir ağırladı. Ziyaretin ilk durağı olan Botanik Ladin’de Özdemir, konuklara “Hatay’ın Çiçekleri Çiftçinin Ekmeği” projesi kapsamında kurulan kadın kooperatifinin kuruluş öyküsünü anlattı. Üretimci kadınlar için kurulan seralarda Hatay’ın estetik görünümüne katkı sağlayan çiçeklerin yetiştirildiğini ifade eden Özdemir, bu seraların kadınlar için önemli bir geçim kaynağı haline geldiğinin altını çizdi. Seralarda hem kendi yetiştirmek istediği ürünleri hem de kooperatifin fide desteği sağladığı ürünleri yetiştiren kadın üreticilerin her geçen gün güçlendiğini ve aynı zamanda kent ekonomisine de destek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Nazan Savaş, Hatay ve Mersin gibi verimli topraklara sahip iki ilde kurulan bu kooperatiflerin kadının her anlamda güçlenmesine büyük fayda sağladığını ifade etti. Savaş, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile kurulan iki ayrı kooperatifin gelecek günlerde de birbiriyle görüş alışverişinde bulunması ve iş birliği içerisinde çalışmasının olumlu sonuçları olacağını sözlerine ekledi. Nazan Savaş, bu buluşmanın CHP’li büyükşehir belediyelerin kırsal kalkınma projelerini hayata geçirerek yerli üretime ve üreticiye destek olması açısından da önem taşıdığını ifade etti.

Prof. Dr. Nazan Savaş, Meral Seçer ve beraberindeki heyetin Hatay’a gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek her iki kooperatifin de gelecek günlerde iş birliği içerisinde olmasının üreten kadınlara büyük bir katkı sunacağının altını çizdi. Ziyaretin ardından karşılıklı olarak hediye takdiminde bulunuldu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS