Hatay Valisi Doğan: Sadece polisiye tedbirler yetmez, eylem planı hazırlanacak

Hatay Valisi Doğan: Sadece polisiye tedbirler yetmez, eylem planı hazırlanacak
Hatay Valisi Doğan: Sadece polisiye tedbirler yetmez, eylem planı hazırlanacak

Hüseyin BOZOK/HATAY, (DHA)-HATAY Valisi Rahmi Doğan, aile içi ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla hayata geçirilen "2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı" kapsamında basın toplantısı düzenledi.


Hatay Valiliği Abdurahman Melek Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele alanında çalışmalar yürüten tüm kurumların 2019 yılı verilerini değerlendiren Vali Doğan, Türkiye'de kadına yönelik şiddetle alakalı mevzuat uluslararası standartların üstünde olduğunu hatırlatarak, “Alınan tedbirlerin seviyesine baktığımızda Avrupa ülkelerinin üzerinde olduğunu görüyoruz, Ancak bu tür olayların olması bizleri üzüyor. Bu yönde hep birlikte hareket etmek durumundayız. Bize gelen tüm bilgileri değerlendirip, gerekli can güvenliği ve tedbirleri almak durumundayız. "


SADECE POLİSİYE TEDBİRLER YETERLİ DEĞİL


Sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığını ve eylem planı hazırlanacağını kaydeden Doğan, "Şiddet önleme merkezimize polis irtibat görevlisi görevlendirilmesi, risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili (öfke kontrolü gibi) önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, diğer kurumların sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların ilimizde ve ilçelerimizde eylem planı haline getirilmesi gibi bir çok konuda çalışma/değerlendirme yapılmış ve Bakanlıklarımızın ortaya koyduğu seferberlikte illerimizin de üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmeleri için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştır" diye konuştu.

Doğan, benzer nitelikte bir toplantının tüm ilçelerde kaymakamlar başkanlığında yapılacağını sözlerine ekledi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS