Kardeş Şehir Kiel heyetinden Vali Doğan'a ziyaret

Kardeş Şehir Kiel heyetinden Vali Doğan'a ziyaret
Kardeş Şehir Kiel heyetinden Vali Doğan'a ziyaret

Mehmet EZER/HATAY, (DHA)- HATAY Valisi Rahmi Doğan, Antakya ilçesi ile kardeş şehir olan Almanya'nın Kiel şehrinin Meclis Başkanı Hans Werner Tovar ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Vali Doğan, 2013 yılından bu yana kardeş şehir olan Kiel kenti heyetini 3 semavi dine ev sahipliği yapan Hatay'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Doğan, Hatay'ın tarihi, kültürü, turizmi ve gastronomisiyle marka değeri taşıyan önemli bir kent olduğunun altını çizdi. Vali Doğan kentin tarihi ve konumu hakkında bilgi vererek, "Bu kent tarih boyunca 21 medeniyete ev sahipliği yapmış, burada yapılan arkeolojik kazılarda da farklı etnik kökenlere ve medeniyetlere ait eserler ortaya çıkmıştır. Dünyanın en büyük mozaik müzesine sahibiz. Müzedeki eserlerin tamamı bu topraklardan çıkmıştır" dedi.

"HATAY'DA İNSANLAR HUZUR İÇİNDE"

Suriye'deki savaş sürecine de değinen Doğan, "Ama ne yazık ki 2011'den bu yana süregelen bir savaş var. Savaş süresince Türkiye’ye yaklaşık 4.5 milyon insan göç etti. Suriye ile 911 kilometre olan sınırımızın 288 kilometresi Hatay iledir. Dolayısıyla göçten en çok etkilenen il burası olmuştur. Kentimizi gezdiğinizde insanların huzur içinde yaşadığını görürsünüz. Şuan yine sınırımızda İdlip şehrinde yaşanan bir insanlık dramı var. Türkiye dünyaya örnek olacak şekilde yaşanan drama sessiz kalmayarak insani yardımlara devam etmektedir. Siz kardeş şehrimizle de 2015 yılında Altınözü ilçemiz Hacıpaşa Mahallesi'nde Suriyeli sığınmacıların çocuklarına daha iyi eğitim vermek için geçici eğitim merkezi yapmıştık. Bu gibi projelerin örnek olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

"SURİYE ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE'SİZ OLMAZ"

Başkan Hans Werner Tovar ise, Türkiye’nin Suriye savaşında üstün çaba gösterdiğini ve göç eden sığınmacılara yıllardır ev sahipliği yapıp birçok alanda yaptığı yardımlar nedeniyle teşekkür etti. Suriye’deki savaşın çözümünde ne olursa olsun Türkiye'siz olamayacağını diğer Avrupa ülkelerinin Almanya kadar Suriyeli göçmen barındırmadığını dolayısıyla insani bakış açımızın aynı olduğunu dile getirdi. Ziyarette Başkan Hans Werner Tovar yanı sıra Dış İlişkiler Sorumlusu Mariko Junge, Kiel Meclis Üyesi Nesimi Temel, Hatay Büyükşehir Belediyesi'ni Temsilen Dr. Selim Matkap ve Sevgi Dalar da hazır bulundu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS