Hatay'a 3 müjde

Hatay'a 3 müjde
Hatay'a 3 müjde


Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(HATAY),(DHA)- DEVLET Su İşleri’nden yapılan açıklamada, Hatay’da, bölge insanına ek gelir sağlayacak ve arazileri taşkınlardan kurtaracak, ürün çeşitliliğinin  yanı sıra  ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan Tahtaköprü Barajı, Büyük Karaçay Barajı ile Reyhanlı Barajında su tutulduğu belirtildi.
TAHTAKÖPRÜ BARAJI, YILLIK 310 MİLYON LİRA KATKI SAĞLAYACAK
Hatay’daki Tahtaköprü Barajı tamamlanarak su tutuldu. Barajda depolanacak su ile 415 bin dekar tarım arazisinin sulanması ve yılda 20,00 Gw enerji üretimi ile bunun yanı sıra bölgede taşkın riskinin azaltılmış olacağı belirtildi. Temelden yüksekliği 55,50 metre ve 326 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaşan Tahtaköprü Barajının tamamlanması ile birlikte bölgede yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verimin artacağı ve hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacağı belirtilen açıklamada, projenin tamamlanmasıyla  2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 310 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi. 
BÜYÜK KARAÇAY BARAJINDA SU TUTULDU
Hatay'ın Samandağ ilçesinde yapımı tamamlanan Büyük Karaçay Barajı’nda da  su tutulmaya başlandı. Baraj, sulama sağlayacak, sel ve taşkınları önleyecek, elektrik enerjisi üretecek, Antakya'nın içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajda depolanacak su ile 35 bin 540 dekar tarım alanı sulanacak. Barajın 123.000 m/gün içme ve kullanım suyu, yılda 15,15 Gw enerji üretimi ve taşkın kontrol faydası bulunuyor. 
REYHANLI BARAJINDAN, YILLIK 620 MİLYON TL KATKI SAĞLANMASI HEDEFLENMEKTEDİR
DSİ’den yapılan yazılı açıklamada; “Hatay için çok büyük öneme sahip Reyhanlı Barajı tamamlanarak su tutmaya başlandı. Hataylıların 50 yıllık hayalini gerçeğe dönüştürdük ve Reyhanlı Barajımızı tamamlayarak su tutmaya başladık. Reyhanlı Barajında depolanacak su ile 600 bin dekar tarım alanının sulanmasının yanı sıra 200 bin dekar alanında da taşkınlardan korunması sağlanacaktır. Temelden yüksekliği 28,20 metre ve 480 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olan Reyhanlı Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarımla birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 620 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir” denildi.
AFRİN ÇAYI’NDAN YILDA 21 MİLYON M3 SU AKACAK
Hatay'ın en büyük projelerinden olan Reyhanlı Barajı'nın ana su kaynaklarından Afrin çayından yıllık 21 milyon m³ suyu Reyhanlı Barajı'na aktaracak olan Davutlar Regülatörü ve iletim kanalı projesi inşaatı işinde iletim kanalı ve regülatör inşaatının da tamamlandığı belirtilirken, Türkiye'nin en yüksek kapasiteli ( Q=1.534 m3/s) iletim kanalı olan Davutlar iletim kanalının Hatay’a ve Türkiye’ye hayırlı olması dileğinde bulunuldu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS