Vali Doğan, Reyhanlı’da muhtarlarla buluştu

Vali Doğan, Reyhanlı’da muhtarlarla buluştu
Vali Doğan, Reyhanlı’da muhtarlarla buluştu


Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay),(DHA)- HATAY Valisi Rahmi Doğan, Muhtarlar Buluşma toplantıları kapsamında Reyhanlı'da Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) toplantı salonunda mahalle muhtarları ile bir araya geldi.
İlçe ile ilgili genel durumu içeren sunumu Kaymakam Fatih Çobanoğlu'nun yaptığı toplantıda konuşan Vali Doğan, Suriye'de yaşanan savaş ortamından kaçan ve Türkiye'ye sığınan Suriyeli misafirlere kucak açarak onlara 'Ensar' olma vazifesini yerine getiren Reyhanlılılara teşekkür etti.
Vali Doğan, Reyhanlı ile ilgili değerlendirmesinde, İller İdaresi Genel Müdürlüğü döneminde göçmenlerle ilgili yurtdışında birçok toplantıya katıldığını söyleyerek, "Toplantılarda göçmenlerle ilgi konuşulan binli rakamlar yurtdışındaki insanları korkuturken Reyhanlı' da bu kadar nüfusun barındırılması takdire şayan bir durumdur. Sınır ilçesi olmanın avantajları ve dezavantajları vardır" dedi.
REYHANLI'DAKİ TIR FİLOSU EKONOMİK DEĞERDİR
Reyhanlı'daki tır filosunun İstanbul'daki tır filosuyla mücadele edebilecek bir seviyede olduğunu söyleyen Vali Doğan, bunun ekonomik bir değer olduğunu belirtti. Doğan, "Reyhanlı sınır ilçesi olmasaydı bu katma değerin bu ilçede olması mümkün değildi. Tabidir ki bunun yanında Suriye'de yaşanan bu süreçten, atılan roketlerden ve göç olayından en çok etkilenen ilçemiz olmuştur. Bizim için gönül coğrafyamız önemlidir. Sınıra baktığımızda köyün yarısı sınırın bu tarafında diğer yarısı sınırın öbür tarafında kalmıştır. Tarihe baktığımızda kim ki darda kalmış, bu topraklara sığınmıştır. Dolayısıyla bu topraklar insanların dinine, kültürüne, mezhebine bakmadan darda kim kaldıysa kapılarını ona açmıştır. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye gayri safi milli hâsılasına bakıldığında gönül coğrafyamız ve başka ülkelere yapılan yardımlar konusunda diğer ülkelerle kıyaslanmayacak düzeyde yardımlar yapıyor. Dinimizde bunu emrediyor. Veren el, alan elden üstündür" diyor. Bu kaos durumu Türkiye'nin yarattığı bir sorun değildir. Ancak Türkiye bu konuda da yapılması gerekeni yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir. Bugün Afrin'de Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yaptığı Zeytin Dalı Operasyonu ile Reyhanlı rahatlamıştır" diye konuştu.
Türkiye'nin tarih boyunca insana değer veren bir medeniyet anlayışına sahip olduğunu ifade eden Vali Doğan daha sonra şunları söyledi;
"Ülke olarak bize sığınan insanlara karşı insani olarak yardım etmek durumundayız. Eğitim, sağlık, barınma konularında olsun, bunların hepsi ile ilgili çözümler üretilmektedir. Şuanda Hatay'da 130'a yakın okul yapıyoruz. 40 bin civarında Suriyeli öğrenci bizim çocuklarımızla birlikte eğitim görüyor. Tarımla ilgili ciddi bir potansiyele sahip bir ilde yaşıyoruz. Sulama ile ilgili sorunlar olduğunu biliyoruz. Bu sorunlar da yapılan barajlarımızın faaliyete geçmesiyle çözüme ulaşacak. Tüm dünya bir ekonomik kriz yaşıyor. Bunun dışında ayrıca Türkiye'ye ekonomik anlamda saldırılar oldu. Ama Türkiye bu süreçte de hala dimdik ayakta. Çünkü üreten bir toplumuz. Sağlık alanında da örnek alınan bir ülkeyiz. Bununu dışında tabi ki eksikliklerimiz yok değil. Bunları da çözmek için ülke olarak birlik ve beraberlik içinde çalışacağız."
Değerlendirmelerin ardından toplantıya katılan muhtarlar mahalleleriyle ilgili sıkıntılarını, ihtiyaçlarını anlattı. Muhtarların ilettiği sorun ve talepleri dinleyen Vali Doğan, sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerine talimatlar verdi.
Vali Doğan'ın muhtarlarla buluşma toplantısına, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Çüter, Reyhanlı TSO Başkanı Necmeddin Zaroğlu ilgili kurum İl müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS