{$ day.Temps.HighTemp $} °

Tural: Esnaf can suyu kredisi bekliyor

Tural: Esnaf can suyu kredisi bekliyor
Tural: Esnaf can suyu kredisi bekliyor

 

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA) - ISPARTA Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, 1 Temmuz itibarıyla tüm iş yerlerinin açılması ve kısıtlamaların kaldırılmasının sevindirici olduğunu belirtirken, esnafın ayağa kalkması için mutlaka can suyu kredisi verilmesi gerektiğini iletti.

1 Temmuz itibarıyla sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması ve tüm iş yerlerinin açılmasına ilişkin alınan kararları değerlendiren Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, "Alınan kararlar pandemiden en çok zararı gören esnafımız ve vatandaşımız adına oldukça olumlu ve sevindirici. Pandemi nedeniyle 1,5 yıldır sıkıntı çeken esnafımız nefes alacak" dedi.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının tümüyle kaldırılmasının ve iş yerlerinin eski çalışma düzenine geçiyor olmasının çok olumlu bir karar olduğunu aktaran Başkan Tural, "Maalesef salgın nedeniyle 1,5 yıldır ülke olarak büyük sıkıntılar çektik. En çok etkilenen kesim de esnaf ve sanatkarımız oldu. Kısıtlamalar nedeniyle esnafımız iş yerini kapattı, kazancı geriledi, işçisini çıkarmak, kapasitesini düşürmek zorunda kaldı. Artık alınan önlemler ve yoğun aşılama programıyla birlikte zor günleri geride bırakıyoruz. 1 Temmuz itibarıyla kademeli normalleşmede üçüncü adıma geçiyoruz. Ancak kısıtlamaların kaldırılması normal hayatımıza geri dönüyoruz anlamına gelmiyor. Rehavete kapılmadan Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği tedbirlere, özellikle maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam edeceğiz. Tedbirleri elden bırakmadan, vatandaşa hizmet vermeye devam edelim" diye konuştu.

KAPALI İŞ YERLERİ AÇILIYOR

1 Temmuz itibarıyla kapalı olan hamam, eğlence merkezleri, sinema salonları gibi işletmelerin de açılacak olmasının sevindirici olduğunu ileten Başkan Tural, yeni eğitim- öğretim yılında okul servisleri ve kantinlerin de eskisi gibi hizmet vermeye devam edeceğini aktardı. Eğlence sektöründe müzikle ilgili kısıtlamanın mevcut olup gece 24.00'e kadar çalışma izni verildiğini, kafelerde nargile servisinin yapılamayacağını anımsatan Başkan Tural, pandeminin tamamen sona ermesiyle bu yasakların da kalkacağının unutulmaması gerektiğini iletti. Birlik Başkanı Tural, şunları kaydetti:

"Şehirlerarası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamaların sona ermesi ulaştırma sektörümüze rahat bir nefes aldırdı. Ancak ulaşım sektörünün desteğe ihtiyacı var. Bu sektöre mutlaka ticari akaryakıt desteği verilmesini talep ediyoruz. 1 Temmuz itibarıyla artık kahvehanelerimizde oyun yasağı da kaldırılıyor. Oyunların serbest bırakılması yüz bini aşkın kahvehane ve kıraathane esnafımız ile müşterilerin yüzünü güldürdü. Ülke genelindeki tüm esnafımız uzun bir aradan sonra tam zamanlı olarak faaliyete geçerek zor zamanları geride bırakacak. Ancak iş yerini açan esnafımızın ayağa kalkması için mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Esnafımız ayağa kalkış yani can suyu kredisi bekliyor. Bu nedenle bir yıl geri ödemesiz 5 yılda ödemeli faizsiz can suyu kredisi verilmesi esnaf ve sanatkarlarımızı bu dönemde büyük oranda rahatlatacaktır. Alınan kararlardan dolayı hükümetimize teşekkür eder, esnaf ve sanatkarımıza hayırlı olmasını dilerim."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS