Birleşik Krallık ABD Büyükelçisi Kim Darroch istifa etti

Birleşik Krallık ABD Büyükelçisi Kim Darroch istifa etti

Deniz Kılınç / İstanbul, 10 Temmuz (DHA) – Birleşik Krallık ABD Büyükelçisi Kim Darroch, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetimini eleştirdiği e-maillerin sızmasının ardından istifa etti.

Pazar günü Birleşik Krallık’ta bir gazetede yayınlanan e-maillerde Trump yönetiminin “kendine özgü bir biçimde işlevsiz” ve “beceriksiz” olduğunu söyleyen Darroch, söz konusu e-maillerin sızdırılmasının ardından iki ülke arasında başlayan politik krizin ardından görevinden ayrıldı. E-maillerin sızdırılmasının ardından Pazartesi günü Trump resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Darroch’un ABD’de “iyi görülmediğini” söylemiş ve ABD’nin “artık onunla çalışmayacağını” belirtmişti. Birleşik Krallık eski başbakanı Theresa May ise, Darroch’u savunarak ona “inancının tam olduğunu” söylemişti.

Buna rağmen Darroch, “Mevcut durum, görevimi yerine getirmemi imkansız bir hale getiriyor” dedi. Çarşamba günü yaptığı açıklamada Darroch, kalan görev süresi boyunca mevcut spekülasyonları sona erdirmek istediğini söyledi:

“Görev sürem yıl sonunda sona erecek olsa da mevcut şartlarda doğru olanın yeni bir Büyükelçi atanması olduğunu düşünüyorum.” 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS