Teknolojik çalışmalara veri desteği

Teknolojik çalışmalara veri desteği

İSTANBUL, DHA - (Kurumsal Haber)- 


Teknolojik çalışmalarda hammadde görevi gören veri setlerinin temini ile ilgili yetersizlikler olduğunu ifade eden Yılmaz Kabaoğlu, Türkiye’nin teknolojisine katkı sağlamak amacıyla Medya Takip Merkezi’nin sahip olduğu imkânları paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.


Veri setleri, ilgili kurumların, şirketlerin, uzmanların ve akademisyenlerin teknoloji çalışmalarında önemli roller üstleniyor. Yaşadığımız döneme damgasını vuran teknoloji, insan yaşamını kolaylaştırdıkça, ona olan ilgi çoğalıyor ve geliştirmeye yönelik çalışmalar artıyor. Türkiye’de de teknolojik açıdan gelişebilmek adına yapılan çalışmalarda yoğun bir çaba sarf ediliyor. Veri setlerinin temini ile ilgili alanda yetersizlik olduğuna dikkat çeken Medya Takip Merkezi’nin (MTM) genel müdür yardımcısı Yılmaz Kabaoğlu, Türkiye’nin teknolojik gelişimine destek vermek istediklerini ifade etti.


“DOĞAL DİL İŞLEME TEKNİKLERİNİ KULLANIYORUZ”


MTM’nin teknoloji ve AR-GE’sinden sorumlu Kabaoğlu, MTM’nin yüksek teknolojiye sahip bir bilgi şirketi olduğuna vurgu yaptı.


Kabaoğlu, konunun önemini ise şöyle açıkladı:


“Biz, yüksek teknolojiye sahip bir bilgi şirketi olarak, kitle iletişim araçlarını takip ederek kaydediyoruz. Her gün yüz binlercesini kaydettiğimiz bu medya verilerini anlamlandırabilmek için ise doğal dildeki metinleri veya sesleri bilgisayar ortamında aktarma sistemi üzerine kurulan Doğal Dil İşleme Tekniklerini kullanarak metin tabanlı formatlara dönüştürüyoruz.

Ülkemizde Doğal Dil İşleme konularıyla ilgili yapılan çalışmaları incelediğimizde, genel olarak kısıtlı verilerle çalışıldığını fark ettik. Bu da bizi, konuya nerede dahil olabilir ve nasıl bir destek verebiliriz düşüncesine yöneltti.

Sahip olduğumuz zengin içerikli veri setlerini, ilgili kurum ve kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda kullanıma sunarak, ülkemizin teknolojik gelişimine destek olma kararı verdik. Veri setlerimizi ilgili konularda geliştirme yapacak, teknoloji uzmanları, akademisyenler ve araştırmacılar ile paylaşarak, onların teknolojiyi geliştirilme süreçlerine katkıda bulunup fayda sağlamak istiyoruz.”


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS