46 kriteri geçti, uluslararası akreditasyonu aldı

46 kriteri geçti, uluslararası akreditasyonu aldı
46 kriteri geçti, uluslararası akreditasyonu aldı

İZMİR ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği'nin (MÜDEK) yaptığı ve uluslararası geçerliliği olan 46 kriterlik değerlendirmeden başarıyla geçti. Müfredatta işlenen konulardan üniversitenin sağladığı fiziki imkanlara kadar birçok alanda titizlikle gerçekleşen incelemenin sonunda; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümleri, iki yıl süreyle akredite olmaya hak kazandı. İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, "Aldığımız uluslararası akreditasyon sayesinde, mezunlarımızın diploması Avrupa ve Amerika'da sorgusuz sualsiz geçerli olacak. Öğrencilerimiz, mühendislikte dünya vatandaşı olarak mezun olacak" diye konuştu.

 

MÜDEK, üniversitelerin eğitim kalitesini ölçmek ve öğrencilere sunulan uluslararası imkanları geliştirmek amacıyla yaptığı değerlendirmeyi, iki yıl arayla gerçekleştiriyor. Öğrenci taleplerinin dikkate alınıp alınmadığı, laboratuvar imkanları, müfredattaki ders oranları ve üniversitenin projeleri gibi kritik önem taşıyan konularda, hummalı bir çalışma yapıyor. Toplam 46 madde üzerinde gerçekleşen değerlendirme neticesinde, bölümlerin akredite olup olamayacağı belirleniyor. MÜDEK tarafından verilen akreditasyon, ABD merkezli Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) ile eşdeğer niteliğe sahip. Böylece, MÜDEK akreditasyon belgesine sahip bölümlerin mezunları, dünyanın herhangi bir ülkesinde lisansüstü eğitim almak veya çalışmak istediklerinde diplomaları otomatik olarak geçerli oluyor.

TÜM BÖLÜMLERİMİZ ALACAK

İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, fakülte olarak önemli bir başarıya imza atmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. MÜDEK tarafından akredite olabilmek için en az 3 yıl mezun verme zorunluluğunun olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, "Fakülte bünyesindeki 10 bölümümüz de akreditasyon almaya hazır. Ancak üç yıl mezun verme kuralı olduğu için bazı bölümlerde beklemek durumundayız. 2023 yılı itibariyle tüm bölümlerimiz akredite olmuş olacak. Akreditasyon aynı zamanda mezunlarımız için yurt dışına açılan bir kapı. Mezunlarımızın, artık 'Benim diplomam yurt dışında geçerli olur mu' diye düşünmesine gerek yok. Aldığımız akreditasyon, her anlamda öğrencilerimizi bir adım öne çıkarıyor" diye konuştu.

İŞTE BAZI KRİTERLER

- Öğrencilerin dersteki durumunu izleyecek ve kariyer planlamasında onları yönlendirecek danışmanlık hizmeti verilmesi

- Eğitim planının öngörüldüğü şekilde uygulanmasının güvence altına alınması

- Öğretim kadrosunun yeterli niteliklere sahip olması ve geliştirilmesinin sağlanması

- Öğrencilerin ders dışı etkinlik yapmalarına olanak veren sosyal ve kültürel gereksinimlerin karşılanması

- Teknolojik altyapının, öğrenci ve öğretim üyelerinin bilimsel ve eğitsel çalışmaları için yeterli düzeyde olması.

- Kütüphane olanaklarının eğitim amaçlarına ve program çıktılarına ulaşmak için yeterli düzeyde olması.

- Öğrencinin tüm dersler ve diğer etkinliklerdeki başarılarının şeffaf, adil ve tutarlı yöntemlerle ölçülmesi.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS