AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması'nın kazananları belli oldu

AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması'nın kazananları belli oldu
AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması'nın kazananları belli oldu

EGE Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından düzenlenen AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu. 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü'nde dijital olarak gerçekleştirilen ödül töreninde, profesyonel ve öğrenci kategorilerinde, yurtdışı eğitim bursu dahil olmak üzere toplamda 10 projeye 10'ar bin TL tutarında para ödülü verildi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 35'ine sahip olan ülkemizin doğal taşlarının ihracat potansiyelini artırmak ve Türk doğal taşının prestijli projelerdeki kullanımını arttırmak amacıyla düzenlediği AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması'nın sonuçları açıklandı. Ticaret Bakanlığı'nın desteği ile düzenlenen yarışma, mimarlık, mühendislik, güzel sanatlar ve tasarım fakültelerinin ilgili lisans, yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler ve mezunlarının katılımıyla “Dünya Mimarlık Günüönde gerçekleşti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu yarışmayla sektördeki profesyonelleri ve öğrencileri bir araya getirerek, doğaltaş ihracatında tasarımın gücünü ortaya çıkararak sektöre katma değer sağladı. AMORF yarışması ile tasarım açısından güçlü, üretilebilir, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir projeler jürilere sunuldu. Jüri üyeleri başvuruları mermer atıklarının değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılmasına ilişkim tasarım projeleri, dış mekan projeleri ve iç mekan uygulamaları ile mobilya ve aksesuar tasarımları olmak üzere üç ana kategoride değerlendirmelerini gerçekleştirdi.

'TÜRKİYE'NİN EN GENÇ İNOVASYON AİLESİNİ OLUŞTURDUK'

Basın toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren TİM Başkanı İsmail Gülle, "Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, her zaman ifade ettiğimiz “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye" hedefimize ulaşma yolunda emin adımlarla yürüyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için katma değerli ihracatımızın artırılması amacıyla Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma çalışmalarına odaklandık. Tasarım Haftaları ve İnovasyon Haftaları düzenledik, İnovaTİM ile 72 ilden 150 üniversitede, Türkiye'nin en genç inovasyon ailesini oluşturduk. 2019 yılında AloTİM, TİM aplikasyonu, İhracat Radarı gibi birçok projeyle TİM'de dijital dönüşümü bünyemizde gerçekleştirdik. 2020 yılında da, pandeminin etkisiyle, işlerimizi sanal platformlara taşıdık. Bakanlığımızın koordinasyonuyla gerçekleştirdiğimiz Sanal Ticaret heyetlerini 11 ülkede başarıyla tamamladık" dedi.

'ÜLKEMİZ DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ DOĞAL TAŞ İHRACATÇISI KONUMUNDA'

2020 yılında, pandeminin etkisiyle, projleri sanal platformlara taşıdıklarına değinen TİM Başkanı İsmail Gülle sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakanlığımızın koordinasyonuyla gerçekleştirdiğimiz Sanal Ticaret heyetlerini 11 ülkede başarıyla tamamladık. Yarışma kapsamında; ülkemiz doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılması, doğal taş ihracatında tasarım yoluyla yüksek katma değerli, çevreye duyarlı, sürdürülebilir ürünler geliştirilmesinin hedeflendiğini görüyoruz. Böylelikle tasarım faktörünün çarpan etkisiyle Türk doğal taşları kullanılarak üretilen ürünlerin uluslararası piyasalarda imajının geliştirilmesi, işlenmiş ürünlerin markalaşarak yurt dışına çok daha yüksek birim fiyatlarla satılması mümkün olacak. Dünyanın en büyük üçüncü doğal taş ihracatçısı olan Türkiye, katma değerli üretim ve ihracatla hedeflerinin ne olması gerektiğinin farkında. Biliyoruz ki ülkemiz gerek sahip olduğu doğal kaynaklar gerekse eğitimli insan kaynağıyla bu atılımı gerçekleştirmek için her türlü donanıma sahiptir. Yeter ki kendimize inanalım ve ürünlerimizi dünyanın her köşesine hak ettiği değerler üzerinden ulaştıralım, ülkemizin gelişiminde ve refah artışında net ihracatın payını günden güne artıralım."

'ÜLKEMİZİN KALKINMAMIZIN ANAHTARI MADENLERİMİZİN GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIP İŞLENMESİNDEN GEÇİYOR'

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise, "Ege Bölgesi'nde 8 bini aşkın ihracatçımızı temsil eden 12 İhracatçı Birliğimizin hepsi, endüstri ve tasarımın gücünü harmanlayarak birçok projeye imza atıyor. Ege İhracatçı Birlikleri olarak öncü sektörlerimizle birlikte tasarım yarışmaları düzenleyerek, ülkemizin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında önemli bir rol oynuyoruz. Ülke olarak kalkınmamızın anahtarı, bugünkü piyasa değeri trilyonlarca dolar eden madenlerimizin gün yüzüne çıkarılıp işlenmesinden geçiyor. Bu amaçla EİB Moda Tasarım Yarışması, Deri'n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması, Mobilya, Doğal taş ve tekstil ürünlerinin birlikte harmanlandığı Ezberbozan Tasarım Yarışması ve AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışmasıyla, Ege İhracatçı Birlikleri'nin düzenlediği tasarım yarışmaları dörde ulaştı. Ege Bölgesi'nde 8 bini aşkın ihracatçımızı temsil eden 12 İhracatçı Birliğimizin hepsi, endüstri ve tasarımın gücünü harmanlayarak birçok projeye imza atıyor. Ege İhracatçı Birlikleri olarak öncü sektörlerimizle birlikte tasarım yarışmaları düzenleyerek, ülkemizin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında önemli bir rol oynuyoruz. Ülke olarak kalkınmamızın anahtarı, bugünkü piyasa değeri trilyonlarca dolar eden madenlerimizin gün yüzüne çıkarılıp işlenmesinden geçiyor" diye konuştu.

'MADENCİLİK SEKTÖRÜ NİSAN AYINDA NORMALLEŞMEYE BAŞLADI'

Doğal taş sektörü, ihracat rakamları ve pandemi döneminin etkilerinden bahseden Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) olarak 2019 yılında yüzde 3'lük ihracat artış hızıyla 946 milyon dolar döviz geliri elde etmiştik. 2020'ye de büyük umutlarla girmiş ve ihracatta 1 milyar doları aşma hedefi koymuştuk. Nitekim ocak ayında yüzde22'lik artış ve 76,5 milyon dolar gelirle iyi bir başlangıç yaptık. Kovid-19 pandemisi tüm sektörler gibi madencilik sektörünü de etkiledi. 2020 yılı Şubat ve mart aylarında yüzde 50'ye varan oranlarda düşen ihracatımız Nisan ayından itibaren normalleşmeye başladı.

Ocak- Eylül 2020 döneminde ise Türkiye geneli maden ihracatımız yüzde 7'lik kayıpla 2,97 milyar dolar şeklinde kayıt altına alındı. Doğal taş özelinde ihracatımız ise Ocak-Eylül 2020 döneminde yüzde 11'lik kayıpla 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Blok doğal taş ihracatımız ise bu dönemde Çin pazarındaki talep düşüklüğü nedeniyle yüzde 30 kayıpla 458 milyon dolar oldu. 2020 yılının Ocak-Eylül aralığında, Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin kayda aldığı maden ihracatının 2019 yılının Ocak-Eylül dönemine göre yüzde 1 azalışla 678 milyon dolar, doğal taş ihracatı ise yüzde 6 azalışla 412 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemiz madencilik sektörünün en önemli pazarları başta ihracatımızın yüzde 40'ını yaptığımız Çin olmak üzere AB, ABD ve Ortadoğu ülkeleridir. Çin'e ihracatımızın tamamen durması, diğer ülkelerde (özellikle Ortadoğu ülkelerinde) siparişlerin bekletilmesi dolayısıyla madencilik sektörü büyük sıkıntı yaşadı. Mayıs ayından itibaren Çin'den gelen doğal taş talebinin kademeli olarak artış gösterdiğini görüyoruz. Diğer taraftan Ege Maden İhracatçıları Birliği'mizin 2020 eylül ayı işlenmiş doğal taş ihracatında 2019 Eylül'e kıyasla yüzde 24 artış var" dedi.

'HEDEFİMİZ İŞLENMİŞ ÜRÜN İHRACATINI DAHA YÜKSEK SEVİYELERE ÇIKARMAK'

Kaya konuşmasında, "Ocak- Eylül 2020 döneminde Birliğimiz işlenmiş doğal taş ihracatı, Birliğimizin toplam doğal taş ihracatının yüzde 73'üne ulaştı. Burada hedefimiz işlenmiş ürün ihracatını daha yüksek seviyelere çıkarmak. Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Amorf Doğal Taş Proje Tasarım Yarışması bizler için çok önemli çünkü hammadde ya da yarı mamul yerine, özellikle doğal taş hammaddesine tasarımla, sanatsal ve estetik dokunuşla, yenilikçi teknolojilerle sağlanacak katma değerli üretimler ihracat hacmimizi hak ettiği gibi çok daha yüksek seviyelere çıkaracaktır. O nedenle doğal taş sektörüne tasarımı ve estetiği getirmeyi, katma değerli üretimler gerçekleştirmeyi ve bu üretimler için yeni yatırımlar yapılmasını arzu ediyoruz. Ve elbette madencisi, sanayicisi, akademisi, tasarımcısı, mimarı ve iç mimarı ile hep birlikte sektörde yeni bir ekonomi yaratmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Melike Alpay Özmen, "Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu Alp kuşağında yer alan Türkiye, 5,1 milyar metreküp muhtemel mermer rezervine sahip. Bu değer 15 milyar metre küp olduğu tahmin edilen dünya rezervlerinin yüzde 33'üne karşılık geliyor. Bunu yüzyıllar hatta bin yıllar öncesinden kalan antik kentlerimizdeki mermer zenginliğinden, kullanılan mermerlerin çeşitliliğinden de açıkça görebiliyoruz. Bu zengin jeolojik varlığımız nedeniyle mermer denildiğinde akla gelen ilk ülkenin Türkiye olması gerekir. Fakat ne yazık ki günümüzde ihracat bakımından İtalya'dan sonra geliyoruz. Dünyanın gelişmiş ve hızla büyüyen ekonomileri tarafından tercih edilen doğal taşlar, önemli ihracat kalemlerimizden biridir. Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak ülkemizdeki bu zengin mirasımıza katma değer kazandırarak, bu alanda öncü ülkelerden biri haline gelmeliyiz diye düşünüyoruz" dedi.

'TÜRK TAŞIYLA YAPILAN TASARIMLARI DÜNYAYA TANITMAYI TEŞVİK ETMEK İSTİYORUZ'

Amorf Yarışma Komitesi Üyesi Reyhan Sezgin de, "Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak yaptığımız organizasyonların bir amacı var; öncelikle Türk doğal taşının dünya piyasalarında hak ettiği öneme kavuşmasını sağlamak ve katma değerli üretimleri teşvik etmek. Mimarlarımızı, tasarımcılarımızı Türk taşıyla yapılabilecek en prestijli tasarımları yapmaya, bunu dünyaya tanıtmaya teşvik etmek istiyoruz, bunun için biz de Bakanlığımız da taşın altına elini koyarak canla başla çalışıyoruz. Sonuçları incelediğimizde kadın tasarımcıların ve öğrencilerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Özellikle yurtdışı eğitim, mentörlük ve satış ödüllerimizin teşvik edici olması önümüzdeki sene yapacağımız 2.Amorf Doğaltaş ve Proje yarışmamıza başvuruları artıracaktır" şeklinde konuştu.

YARIŞMANIN KAZANANLARI BELLİ OLDU

Ticaret Bakanlığı'nın desteği ile düzenlenen AMORF Doğal Taş Tasarım ve Proje Yarışması'nın kazananları 5 Ekim Mimarlar Günü'nde düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen yarışmanın ilk yılı olmasına rağmen öğrenci kategorisinde 196, profesyonel kategorisinde 202 adet olmak üzere toplamda 398 geçerli başvuru alındı. Açıklanan sonuçlara göre;

Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde LEVO Projesi ile Ali Can Erol ve Hakan Yörük, Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde NAAN Projesi ile Ayşenur Aydemir, Selen Çakır ve Zehra Alan, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde LAVA Projesi ile TOBB Üniversitesi'nden Burçin Ece Ertürk ve Bilgesu Yıldız, Profesyonel ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde DRIPPER Projesi ile Cemre Aymelek, Gözde Karakoyunlu ve Gamze Sevimli, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde LUCID Projesi ile ODTÜ'den Elif Dilara Bora ve Ozan Aksun, Öğrenci ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde INLEAF Projesi ile Marmara Üniversitesi'nden Mehmet Ali Seven, Öğrenci ve Mermer Artıklarının Değerlendirilmesi kategorisinde İSTASYON Projesi ile Sakarya Üniversitesi'nden Nilay Koçak ve Süleyman Pamuk, Profesyonel ve Dış Mekan kategorisinde SHOME Projesi ile Ömer Yeşildal, Profesyonel ve Dış Mekan kategorisinde HARMONY Projesi ile Semiha Kan, Öğrenci ve İç Mekan Mobilya, Aksesuar, Uygulamaları kategorisinde PURE Projesi ile Gazi Üniversitesi'nden Ümmü Beyza Top 10bin TL'lik para ödülünün sahibi oldu.

1 yıllık ürün ve iş geliştirme mentörlüğü kategorisinde TOBB Üniversitesinden LAVA Projesi ile Burçin Ece Ertürk ve Bilgesu Yılduz, Tasarladığı ürünün ticarileşmesine olanak sağlayacak üretim ve satış kategorisi kazananları DRIPPER Projesi ile Cemre Aymelek, Gözde Karakoyunlu, Gamze Sevimli ve INLEAF Projesi ile Mehmet Ali Seven ödüle layık görüldü.

İZMİR, (DHA)

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS