'Barbie' tutkusu marka yarattı

'Barbie' tutkusu marka yarattı
'Barbie' tutkusu marka yarattı

İZMİR ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mimarlık Bölümü mezunu Asena Tuğcu Altay, henüz 8 yaşındayken barbie bebeklerine kıyafet dikmekle başlayan tasarım tutkusunu üniversite sıralarında daha da geliştirdi. Ev tekstili alanında kendi markasını yarattı, İzmir'i konu alan özel tasarımlarını dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye başladı.
Karşıyaka ilçesinde yaşayan Asena Tuğcu Altay, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden 2013 yılında mezun oldu. Çocukluğundan beri tasarıma ilgi duyan ve hayal ettiği bölümü kazanan Altay, akademisyenlerinin de yönlendirmesiyle yeteneğini hızla geliştirdi. Üniversitede mimari alanda başarılı proje ve çizimlere imza atan Altay, üniversiteyi bitirir bitirmez mimarlık şirketlerinin radarına girdi. Kendi tasarladığı ürettiği ürünleri; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsveç, Yeni Zelanda ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere gönderdiğini belirten Altay, "İzmir'in doğasından, denizinden ve tarihi noktalarından esinlenerek hazırladığım tasarımlar yurt dışında çok ilgi görüyor, beğeniliyor" dedi
İzmir'de iki mimarlık firmasında çalışma fırsatı yakalayan ve iş dünyasını tanıyan Altay, yaklaşık 6 yıl önce kendi işini kurmaya karar verdi. "Etua Home" adlı markayı oluşturan Altay, kendi tasarladığı ürünlerle uluslararası fuarlara katılmaya başladı. Kısa sürede farkını ortaya koyan Altay, genç yaşında yurt dışına ürün ihraç etmeye başlayan bir üretici konumuna geldi. İzmir'in Menderes ilçesinde bir üretim tesisi de hayata geçiren Altay, şehrin tanıtımına da katkı sağlayan ürünlerini daha fazla ülkeye ihraç etmeyi hedefliyor.    
'ÇOCUKKEN MAKİNE BAŞINA GEÇERDİM'
Sevdiği bölümde okuduğunu, ders dışında da kendisini geliştirmek için üniversitede vakit geçirdiğini söyleyen İzmirli Asena Tuğcu Altay, tüm bunların avantajını iş hayatında gördüğünü belirtti. Altay, "Ablam, ben küçükken tekstille uğraşıyordu. Ben onun yanına çok sık giderdim. Çocukluğumun kumaşların arasında geçtiğini söyleyebilirim. Kendimi bildim bileli tasarıma meraklıyım. Bunda küçükken barbie bebeklere olan ilgimin de payı var. Makine başına geçer, daha 8 yaşındayken barbie bebeklerime kıyafet dikerdim. Oyuncak bebeklere olan tutkum, tekstile ve tasarıma yönelmemde, böyle bir marka oluşturmamda etkili oldu. Ortaokul ve lisede de beni geliştireceğine inandığım için hep mimarlık eğitimi almak istedim. Üniversite sınavı sonunda tek tercihte bulundum ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü kazandım. Eğitim almaya başladığımda da kendim için çok doğru bir seçim yaptığımı anladım" diye konuştu. Altay, şöyle devam etti: "Akademisyenlerimizin yönlendirmesiyle çizim yeteneğimi geliştirdim. Konulara farklı açıdan bakma yetisi kazandım. Bana çok şey katan bir eğitim süreci geçirdim. Üniversitem bittikten sonra iki mimarlık şirketinde çalıştım ama hedeflerim arasında hep kendi işimi kurmak vardı. Bunun adımını da 2014 yılında attım ve firmamı oluşturdum. Ev tekstili alanında ihtiyaç duyulan tüm ürünlere yönelik tasarımlar gerçekleştiriyorum. Özellikle İzmir'i, Osmanlı'yı ve Selçuklu'yu konu edinen tasarımlarım, yurt dışında çok dikkat çekti. İzmir'de ürettiğimiz bu ürünleri, dört ülkeye ihraç ediyoruz. Hedefim elbette bu ülkelerin sayısını ve markamın bilinirliğini artırmak"

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS