Başkan Sürekli: "İzmir, Cumhuriyet tarihinin mihenk taşıdır"

Başkan Sürekli: "İzmir, Cumhuriyet tarihinin mihenk taşıdır"
Başkan Sürekli: "İzmir, Cumhuriyet tarihinin mihenk taşıdır"

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98'nci yılının kutlandığını belirtip, kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşleyen İzmir'in kurtuluşun ve kuruluşun adresi olmasının boşuna olmadığına dikkat çekti.
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98'nci yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. İzmir'in ülkenin kaderini değiştiren bir güç olduğunu vurgulayan Sürekli, milli kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşleyen İzmir'in kurtuluşun ve kuruluşun adresi olmasının boşuna olmadığına dikkat çekerek şunları belirtti:  
"9 Eylül 1922'de haklı ve büyük bir zaferi kucaklayan İzmir; Cumhuriyet tarihinin mihenk taşıdır. Dünyayı sarsan destansı bir kurtuluş mücadelesini başlatan ve bu mücadelenin muvaffakiyetine tanıklık eden İzmir; bu onur ve sorumluluğu örnek duruşuyla taşımaktan asla vazgeçmemiştir. Bu öyle bir duruştur ki, içinde kayıtsız şartsız hürriyet ve vatan aşkı vardır; esaret tanımayan milli bir ruh vardır, cesaret ve bilgelik vardır. Bu inanılmaz güç; Cumhuriyet'in kuruluşunda, Atatürk ilke ve inkılaplarının tesisi ve korunmasında da en ön saflarda yer almıştır. Bu hepimiz için büyük bir onur olduğu kadar, büyük bir sorumluluktur. 9 Eylül sabahında İzmir'de doğan güneşi batırmamak, bu münevver tarihi rehber kabul ederek çok çalışmak gibi bir sorumluluğumuz vardır"
Açıklamasını sürdüren Başkan Sürekli, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 'İnsaf ve merhamet dilenmekle millet işleri görülemez; milletin ve devletin şeref ve bağımsızlığı elde edilemez. İnsaf ve merhamet dilenmek gibi bir ilke yoktur. Türk milleti ve Türkiye'nin çocukları, bunu bir an akıldan çıkarmamalıdır' sözleri ile bize o tarihlerde bugünün ve yarının anahtarını da miras bırakmıştır. Ülkemiz ve şehrimiz için bu düsturla çalışmaya devam ediyoruz. Gücümüzü tarihimizden, ecdadımızın mirasından ve içimizdeki değerlerden alarak; boyun eğmeden, birbirimize kenetlenerek büyümek ve gelişmek hedefiyle yol alıyoruz. Atatürk; 9 Eylül'de İzmir'de yaşanan o muazzam günün ardından Kadifakele'de dalgalanan şanlı bayrağımızın altından Ankara'ya, 'Bu zafer Milletindir!' mesajını gönderirken de ikinci anahtarı avuçlarımızın içine bırakmıştır. Bu da; 'Nasıl ki hürriyet milletin dirayetiyle mümkündür; hâkimiyet de kayıtsız şartsız onundur.' Bizler; işte bu gerçeklikten güç alarak; milli iradenin tecellisi ile 19 yıldır ülkemizin ve şehrimizin geleceği için çalışıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İzmir'in kurtuluşu ile nihayet bulan bu eşsiz zafer yürüyüşünün tüm kahramanlarını; şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle yad ediyorum. Emanetleri, canımız pahasına başımızın üzerindedir"

İZMİR, DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS