{$ day.Temps.HighTemp $} °

Başkan Terci: "Bu yılki ihracat hedefimiz 550 milyon dolar"

Başkan Terci: "Bu yılki ihracat hedefimiz 550 milyon dolar"
Başkan Terci: "Bu yılki ihracat hedefimiz 550 milyon dolar"

EGE Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, Ege Bölgesi'nin geleneksel ihraç ürünlerinden haşhaş tohumunun en büyük ihraç pazarı olan Hindistan pazarında 2 yıldır yaşanan sorunların çözülmesi için Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş'tan destek sözü aldıklarını söyledi. Terci, Ege Bölgesi'ndeki hubuat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörünün geçen yıl 505 milyon dolarlık ihracat yaptığını belirterek, "Bu yılki hedefimiz yüzde 10'luk artışla 550 milyon dolardır" dedi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin olağan genel kurul toplantısı, Ege İhracatçılar Birliği binasında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan başkan Mustafa Terci, Türkiye ile Hindistan hükümetleri arasında 1 Mart 2019 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı (MoU) ile Türkiye'den Hindistan'a haşhaş tohumu ihracatının online sisteme taşındığını hatırlatarak, "İlk uygulama 2019 yılında yapıldı. Ülkemize tanınan 18 bin ton ithalat izninin tamamına yakını kullanarak 63 milyon dolar ihracat geliri elde ettik. Bu tarihten sonra ihracatımız Hindistan hükümeti kaynaklı olarak kesintili bir sürece girdi. 2021 yılının Temmuz ayında yeni sezonun başlayacak, 2 sezonluk rekolte de dikkate alınarak ihracatımızın yeniden kesintisiz bir şekilde başlaması için, Hindistan Maliye Bakanlığı nezdinde ivedilikle üst düzey temaslarda bulunulması talebimizi Ticaret Bakanımız Dr. Mehmet Muş'a ilettik. Kendileri yakın ilgi gösterdiler. Gerekirse Hintli mevkidaşıyla görüşeceklerini ifade ettiler. 2021 hasadı öncesi, ilk etapta 2020 sezonu için Hindistan hükümeti tarafından şu ana kadar belirtilmemiş ithalat izin miktarı ile ilgili sorunun ivedilikle çözülmesi halinde, 18-20 bin ton haşhaş tohumu ihraç ederek, 65-70 milyon dolar civarında dövizi ülkemize kazandırabilecek noktadayız. Ticaret Bakanımız Dr. Mehmet Muş'a yakın ilgileri nedeniyle teşekkür ediyoruz" dedi.
'2021'DE YÜZDE 10 İHRACAT ARTIŞI HEDEFLİYORUZ'
Türkiye'nin hububat, bakliyat, yağlı tohumlar sektörünün 2020 yılında 7 milyar 299 milyon dolarlık ihracat yaptığına işaret eden Terci, “Ege Bölgesi'nden 2020 yılında yüzde 14'lük artışla 505 milyon dolar ihracat yaptık. Birliğimizin 2020 yılındaki ihracatına en büyük katkıyı 260 milyon dolarlık tutarla bitkisel yağ ihracatçılarımız yaparken, çikolata şekerleme ihracatımız 40 milyon dolar, yağlı tohumlar ihracatımız 38 milyon dolar oldu. Baharat ihracatımız 29 milyon dolar, hububattan mamul ürünler ise 27 milyon dolarlık ihracata tekabül etti. 2021 yılında yüzde 10'luk ihracat artışıyla 550 milyon dolar ihracat gelirini ülkemize kazandırmak için çalışıyoruz. 2021 yılı Ocak ve Mayıs ayları arasındaki döneminde, ihracatımızı yüzde 8'lik artışla 217 milyon dolardan, 235 milyon dolara taşıdık. Hindistan'a haşhaş tohumu ihracatındaki tıkanıklığı aştığımız takdirde 550 milyon dolar hedefimize kolaylıkla ulaşabileceğimize inanıyoruz" dedi.
Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 2021 yılı çalışma programı genel kurulda kabul edilirken, birliğin 2021 yılı bütçesi de 5 milyon 350 bin TL olarak belirlendi.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS