{$ day.Temps.HighTemp $} °

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'in 4 günlük Gediz turu belgesele dönüştürüldü

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'in 4 günlük Gediz turu belgesele dönüştürüldü
Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'in 4 günlük Gediz turu belgesele dönüştürüldü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Körfezi'ne akan Gediz Nehri'ndeki kirlilik kaynaklarını tespit etmek için 'Temiz Gediz Temiz Körfez' sloganıyla çıktığı 4 günlük havza gezisinin ardından hazırlanan belgesel ile Gediz'deki kirliliğe bir kez daha dikkat çekti.

İzmir Körfezi'ne akan Gediz Nehri'ndeki kirliliğin kaynaklarını tespit etmek için 'Temiz Gediz Temiz Körfez' sloganıyla çıktığı 4 günlük havza gezisi boyunca Gediz'in 401 kilometrelik yatağında incelemelerde bulanan Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 4 günlük havza gezisinin belgeseli İzmirTube'de yayınladı. 22 dakikalık belgesel İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Gediz Nehri'nin doğduğu Murat Dağı'nda temiz akan Karapınar Şelalesi'nde yaptığı incelemeler ile başlıyor. Belgesele konu olan yolculuk 401 kilometrelik hatta 1800 kilometre kat edilerek nehrin İzmir'den denize döküldüğü Foça eski Gediz yatağında son buluyor. Belgesel Soyer'in 4 gün süren inceleme gezisi boyunca kaynağından temiz akan suyun geçtiği yerlerde nehrin nasıl kirlendiğini gözler önüne seriyor. Çevre, su yönetimi ve su kaynakları uzmanları ile bölgede yaşayan yurttaşların da görüşlerinin yer verildiği belgeselde Soyer, Gediz'in kurtarılması için Türkiye'ye çağrı yapıyor.

"HERKES KİRLETMEYİ BIRAKACAK!"


Belgeselin başında Murat Dağı'ndaki Kaynarpınar Şelalesi'nde görüşlerini aktaran Soyer, "Gediz'in kirliliğiyle başa çıkmak mümkün değil. Nasıl temizlenecek? 400 km bir güzergah. Herkes kirletiyor çünkü. 'Hayır'. Herkes kirletmeyi bırakacak. Kirlettirmeyeceğiz, koruyacağız. Gediz böyle pırıl pırıl aksa, tertemiz bir İzmir Körfezi olur, tertemiz bir deniz olur. Aşağıda 40 derece sıcaklıkta başka bir dünya ama burada derinizi ürperten bir serinlik var. Bundan sonrasında hüzün başlıyor, öfke başlıyor, kızgınlık başlıyor. Çünkü bu muazzam zenginliği, bu muazzam güzelliği aşağıda görüyoruz ve nasıl kirlendiğini, nasıl zehirle karıştığını ve nasıl bozulduğunu, mahvedildiğini görüyoruz. Buna izin vermemek lazım" ifadelerini kullanıyor.

SOYER'DEN 3 ÖNEMLİ HAMLE

Havza turundaki incelemelerinin ardından açıkladığı Gediz'in kurtuluş reçetesini içeren 12 maddelik deklarasyon kapsamında çalışmalarına başlayan Soyer, Marmara Gölü'ne hayat vermek için ilk adımı atmış, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'ne yazı yazarak göle bu yıl içinde bir milyon metreküp su vermek için başvuru yapmıştı. Ancak başvuru reddedilmişti. Ayrıca Gediz'i kirleten kaynaklara dikkat çekmek ve önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, Uşak, Manisa ve Kütahya Valilikleri ile İl Özel idareleri, belediye başkanlıkları ve kirliliğe neden olan kurumlara yazı gönderen Soyer, Gediz Nehri'nin kaynağı Murat Dağı ve çevresinin korunması için Milli Park ilan edilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı'na çağrıda bulunmuştu.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS