"Deri sektörü ihracatını yılın ilk yarısında yüzde 17 artırdı"

"Deri sektörü ihracatını yılın ilk yarısında yüzde 17 artırdı"
"Deri sektörü ihracatını yılın ilk yarısında yüzde 17 artırdı"

EGE Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (EDMİB) Başkanı Erkan Zandar, pandemi döneminde yaşanan durgunluğu dijitalleşmeyle aşmaya çalıştıklarını, 2021 yılının ilk 6 ayındaki ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17'lik bir artış sağladıklarını beilrtti.

Zandar, EDMİB'in 2021 yılının ilk 6 ayında, Türkiye geneli deri ve mamülleri ihracatının yüzde 10,7'lik kısmını yani 74.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 17 oranında artış yaşandığını söyledi.

2020 yılında küresel ölçekte etkisini gösteren COVID-19 salgını üzerine ticari ilişkilerin ve ihracatın sürekliliğini sağlamak amacıyla deri ve deri mamulleri sektöründe dünyanın ilk dijital fuarı Shoedex’i Haziran 2020'de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Zandar, "Birliğimizin dijitalleşme alanındaki faaliyetlerinin devamı niteliğinde olan ve katılım gösterilen fuarlarda elde edilen alıcı firma bilgileri ve üyelerimizin bilgilerini ortak bir platformda buluşturduğumuz 'Turkish Leather Products' aplikasyonu projesini yine Haziran ayında hizmete aldık. Bu proje ile Birlik olarak ihracat payımızı artırmak ve yabancı alıcılar ile ticari ilişkilerimizi geliştirerek güçlü bir ağ kurmayı hedeflenmekteyiz. Birliğimize üye firmaların uluslararası pazarlarda rekabet güçlerinin artırılması ve orta uzun vadede sürdürülebilir ihracat artışı sağlanması amacıyla küresel işbirlikleri geliştirmeye devam ederek Eylül ayında Footwear Distributors and Retailers of America isimli kurulu tarafından gerçekleştirilen Shoe Sustainability Summit’e sponsor olduk" bilgilerini aktardı.

Sektörden gelen yoğun talep üzerine Shoedex dijital fuarının ikincisinin ayakkabı, saraciye ve deri konfeksiyon sektörlerine yönelik olarak Ekim 2020'de düzenlediklerini kaydeden Erkan Zandar, üyelerin dijital altyapısının gelişmesinde ve sektörün küresel ticarette güçlü bir yer edinmesinde, değişen koşullara adaptasyonunda öncü bir rol üstlendiklerini ifade etti.

Zandar şöyle devam etti:

"2021 yılının ikinci yarısında fiziki/dijital fuar ve heyet organizasyonlarımıza, e-ihracat seminer ve sunumlarımız ile üyelerimizi bilgilendirmeye ve ihracatın herkes için ulaşabilir olması için çalışmaya devam edeceğiz. 18-20 Temmuz 2021 tarihlerinde İtalya’nın Riva Del Garda bölgesinde gerçekleşecek Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarlarına Birliğimiz Milli Katılım Organizasyonu kapsamında toplam 252 m2 alanda 11 firmamız katılım gösterecektir. 4-6 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleşecek ILM Offenbach Fuarı’nda ise Birliğimiz info standının yer alması planlanmaktadır. Bu dönem içerisinde sektörümüz ihracatının sürdürülebilirliği amacıyla projeler üretmeye devam ediyor olacağız."

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS