DEÜ ulusal öğrenci mimari fikir projesi yarışması sonuçlandı

DEÜ ulusal öğrenci mimari fikir projesi yarışması sonuçlandı
DEÜ ulusal öğrenci mimari fikir projesi yarışması sonuçlandı

DOKUZ Eylül Üniversitesi'nin düzenlediği 'Covid-19'la Birlikte Yaşamak' başlıklı Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması'nda ödüller sahibini buldu. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik ederken, "Mimarlık eğitiminin zorlu olduğunu biliyoruz ancak benzeri yarışma ve projelere katılmanın, mesleğin benimsenmesinde ve özümsenmesinde payı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, DEPARK ve Detto işbirliğiyle düzenlenen 'Covid-19'la Birlikte Yaşamak' başlıklı Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması'nın sonuçları törenle açıklandı. DEÜ Rektörlüğü'nde pandemi koşulları dikkate alınarak yapılan törende konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Mimarlık, sadece mekansal ve kentsel tasarımın ya da planlamanın yapıldığı bir meslek dalı değildir. Mimarlık, insan hayatına dokunan eserleri tasarlamaktır. Ama aynı zamanda yaşadığı toplumun ihtiyaçlarını gözetmektir. Bunları bir arada başaran her mimar, mesleğin amacını yerine getirmiş; çalışması ile özünü bütünleştirmiş olur. Bu sebeptendir ki, kentlerin kalıcı simgeleri mimarlarının ismi ile hatırlanır ve takdir görür. Şu anda; içinde bulunduğumuz Alsancak'taki Rektörlük yerleşkemiz, üniversitemizin 39 yıldır kalbinin attığı manevi bağrıdır. İki yıl önce, güzel kentimizin korunması gereken kültür varlığı olarak tescil ettirdiğimiz Rektörlük Binası ve ekleri, hem ruhumuzu oluşturmakta hem de buradaki projeleri hazırlayan mimarlarımızın tarihe not düşülmüş ve korunmaya alınmış eserlerini teşkil etmektedir. Bu gerçekliği dile getirmekten her zaman gurur duymaktayız" dedi.

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden öğrencilerin yarışmaya gönderdiği 24 proje başvurusu, jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Projelerde, senaryonun 'salgınla yaşamak' üst temasıyla güçlü, yaratıcı ve özgün bir şekilde ilişkilendirilmesi; tasarım problemini kendi yaşam alanı ya da yakın çevresi odağında, yerel ölçekte tarif ederek yere özgü çözüm önerileri geliştirmesi; bugünün problemlerine acil cevap veren, hızla üretilebilir, sürdürülebilir, pratik ve ekonomik tasarım fikirleri üretmesi kriterleri arandı. 5-7 Mayıs 2021'de bireysel değerlendirmelerini yapan jüri üyeleri, 8 Mayıs 2021 tarihinde ise çevrim içi toplantı yaparak eleme turlarını gerçekleştirdi. 4 eleme turu sonrasında ödül alan projeler belirlendi. Değerlendirmeler sonucunda, Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri Aslı Dilay Vuralı ve Özge Ural birincilik, Bilgi Üniversitesi öğrencileri Selçuk Sarp Özgen ve Tarik Emir Kartal ikincilik, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri Süleyman Uluışık, Emra Tabak ve Yavuzhan Kireç üçüncülük ödülünü aldı. Kadir Has Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin 5 projesi Eşdeğer Mansiyon Ödülü'ne layık görüldü.

 İZMİR, DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS