{$ day.Temps.HighTemp $} °

Dil Bayramı'nın 89. yılı Konak'ta kutlandı

Dil Bayramı'nın 89. yılı Konak'ta kutlandı
Dil Bayramı'nın 89. yılı Konak'ta kutlandı

İZMİR'de Dil Bayramı'nın 89. yılı, Konak Belediyesi ve Dil Derneği İzmir Şubesi işbirliği ile 17. kez Konak'ta kutlandı. Törende, Dil Derneği'nin 2020 yılı Ömer Asım Aksoy Ödülü yazar Gönül Çatalcalı'ya, 2021 Emin Özdemir Ödülü ise gazeteci, yazar, şair, tarihçi Yaşar Aksoy'a verildi.

Geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle kutlanamayan Dil Bayramı, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yanındaki parkın içinde bulunan Türkçe Taşı anıtı önünde törenle kutlandı. Törene, Dil Derneği İzmir Şube Başkanı Gürsel Gezen, Konak Belediyesi başkan yardımcıları, meclis üyeleri, şairler, yazarlar, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Dil Derneği'nin 1987 yılında kurulduğunu ve Atatürk'ün Dil Devrimi yolunda attığı adımları sürdüren, Türkçenin gücünü, varsıllığını koruması, geliştirmesi için çalışan bir dernek olduğunu dile getiren Dil Derneği İzmir Şube Başkanı Gürsel Gezen, Türkçenin bozulmasını da eleştirdi. Gezen, "Yaşıyorsak bu dille yaşıyoruz. Bu dil olmadan hiçbir şey üretmek mümkün değil.  Atatürk'ün kurduğu Dil Derneği, 'devrimci' bir anlayışla Dil Devrimi'ni sürdürme andını tutan, en değerli dil kurumudur" dedi. Gezen, dernekle dayanışma içinde olan Konak Belediyesi'ne ve Belediye Başkanı Abdül Batur'a duyarlılıkları için teşekkür etti.  

"DİLİMİZİN BİLİNCİNDE OLALIM"

Konuşmanın ardından Dil Derneği'nin Türkçenin önemli yazar ve araştırmacıları; Ömer Asım Aksoy ve Emin Özdemir adına verdiği ödüller de iki İzmirli yazara verildi. Geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle ödülünü alamayan eğitimci, yazar Gönül Çatalcalı, 2020 yılı Ömer Asım Aksoy Ödülü'nü Konak Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Anıl Feroğlu'nun elinden aldı. Ödülü 'Hamdüsena Sokağı Kadınları' kitabıyla alan Çatalcalı, tüm yapıtlarında dile ve Türkçenin kullanımına önem veren bir yazar olduğunu belirterek, Türkçenin batı dillerinin boyunduruğu altında olduğunu belirtti. İzmirli bir diğer gazeteci, şair, yazar Yaşar Aksoy da 'Hasan Tahsin' isimli kitabıyla 2021 yılı Emin Özdemir Ödülü'nü aldı. Aksoy'a ödülünü Konak Belediyesi Meclis Üyesi Mahmut Esat Aslan ve Dil Derneği üyesi şair Mehmet Sadık Kırımlı'nın elinden aldı. Yaşar, 'Hasan Tahsin-Yürekler Selanik' kitabını yıllar önce Türk sinemasının efsane ismi Yılmaz Güney'in isteği üzerine yazdığı film senaryosunun ana taslağı olduğunu belirterek, "Yılmaz Güney hapishaneden bu görevi bana verdi. Günün birinde onun oynayamadığı Hasan Tahsin filminde umarım başka bir sanatçı oynar ve bu kitabım o filme kaynaklık eder" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS