Dokuz Eylül'den barınma seferberliği

Dokuz Eylül'den barınma seferberliği
Dokuz Eylül'den barınma seferberliği

İZMİR'de öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak için seferberlik başlatan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bünyesindeki yurtlarda hazırlıklarını tamamladı, yeni yurtlar için de kolları sıvadı.

İzmir'in dört bir yanında; 10 enstitü, 17 fakülte, 3 yüksekokul, 1 konservatuar, 6 meslek yüksekokulu ve 70 bine yakın öğrencisi bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), öğrencilerinin barınma ihtiyaçları için seferberlik başlattı. Bünyesinde bulunan yurtlarda tüm hazırlıklarını tamamlayan DEÜ, yeni yurtların yapımı için de çalışmalarını hızlandırdı. DEÜ'nde okuyan öğrenciler için sağlıklı, güvenli, konforlu ve eğitim hayatlarına odaklanacakları alanlar oluşturuldu. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, yaklaşık iki yıldır süren pandemi dönemi nedeniyle öğrencilerin barınma ihtiyaçları konusunda taleplerinin arttığını ifade ederek, "Sağlık, kültür ve Spor daire başkanlığımız, yapı işleri ve teknik daire başkanlığımız ile idari ve mali işler daire başkanlığımızın yoğun bir şekilde yürüttükleri çalışmalarla bünyemizde bulunan yurtlarımızı yeni akademik yıla hazır hale getirdik. Yurt olmayan yerlerde misafirhane hizmeti başlattık. Yurtlarımızı hazırlarken yerel yönetimlerimiz de yanımızda oldu. Bergama Öğrenci Yurdu'ndaki tadilatların tamamlamasında destek olan Bergama Belediyesi'ne, Kiraz'daki veteriner fakültemizdeki öğrencilerimiz için yer tahsis eden Kiraz Belediyesi'ne ve kıymetli evlatlarımızın barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz" dedi.

"ÇABAMIZ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN"

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yeni yurtlar yapmak için de yoğun çaba harcadığını söyleyen Rektör Hotar, "Bir yandan var olan yurtlarımızı yenilerken diğer yandan da Güzel İzmir'imize ve üniversitemize yeni yurtlar kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Torbalı Meslek Yüksek Okulu öğrencilerimiz için üniversitemiz arazisi içinde yapacağımız 300 yataklı yurt inşaatına kısa bir süre sonra başlamayı planlıyoruz. Değerli bağışçılarımızın destekleriyle Selçuk'taki Efes Meslek Yüksekokulu'nun hemen yanındaki alanda yurt yapmak için gün sayıyoruz. Kiraz ilçemize de yurt kazandırmak için gerekli adımlar atılıyor.  Ülkemizi emanet edeceğimiz, Dokuz Eylül Üniversitesi ismini gururla temsil edecek gençlerimizin eğitim-öğretim hayatları boyunca yanlarında olmayı sürdüreceğiz. Kıymetli öğrencilerimize güvenli, huzurlu ve konforlu bir hayat sunarak sadece eğitimlerine odaklanmalarını sağlamaya çaba gösteriyoruz. Tüm evlatlarımıza yeni akademik yılda başarılar diliyor, milletimiz adına onlardan beklentimizin büyük olduğunu bilmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.


ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Buca Tınaztepe Kampüsü'nde yer alan kız-erkek öğrenci yurdunda tüm hazırlıklar tamamlandı. Buca Eğitim Fakültesi'nde yer alan kız yurdundaki iki binada ise güçlendirme çalışmaları devam ediyor. İki bloktan oluşan yurttaki çalışmalar 2021 yılı sonuna kadar bitirilecek. Buca Tınaztepe'de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılacak yurt için de süreç devam ediyor. 3 bin öğrenciye hizmet verecek yurt için Buca Belediyesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 2020 yılında gönderilen yazı ile imar planı değişikliği yapılması bekleniyor. DEÜ Bergama Öğrenci Yurdu'nda Bergama Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleştirilen tadilat işlemleri tamamlandı. Seferihisar'da yer alan DEÜ Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi'nde okuyan öğrencilerin barınma sorunu yaşamaması için iki ayrı misafirhane oluşturuldu.

DEÜ Torbalı Meslek Yüksek Okulu öğrencileri için yurt yapımına en kısa sürede başlanacak. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Torbalı'da bulunan 70 dönümlük arazisinin içinde inşa edilecek yurdun 2023 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Selçuk'ta DEÜ Efes Meslek Yüksekokulu'nun yanındaki arazi, yurt yapılması için DEÜ'ne bağışlandı. Söz konusu arazi için önümüzdeki günlerde bağışçılarla protokol imzalanması planlanırken, yurt inşası için de ilk adımın atılması hedefleniyor. DEÜ'nin Kiraz'da kurduğu İzmir'in ilk veteriner fakültesinde okuyan öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak için Kiraz Belediyesi'nin ayırmış olduğu otele 20, Kiraz Öğretmenevi'ne ise 32 öğrenci yerleştirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak 250 kişilik yurt için ise arazinin İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne ön tahsisi tamamlandı. Kiraz Belediyesi Eylül Ayı Meclisi'nde 250 kişilik yurt için onay alınırken imar plan değişikliği iş ve işlemlerinin bitmesi bekleniyor.


İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS