Efeler diyarına Rahmanlar'dan su

Efeler diyarına Rahmanlar'dan su
Efeler diyarına Rahmanlar'dan su

İZMİR'in Ödemiş ilçesindeki Rahmanlar Barajı'nın suyunu, İZSU artıma tesisine ulaştıracak iletim hattı yılsonunda bitirilecek. Tam 171 bin kişi içme ve kullanma suyuna kavuşacak. Ayrıca Rahmanlar Barajı, yeni yıldan itibaren 14 bin 950 dekar araziye de can suyu verecek; bölge üreticisine yılda yaklaşık 18 milyon lira ek gelir sağlayacak.
Bu yıl başında tamamlanarak su tutulmaya başlayan Rahmanlar Barajı'ndan Ödemiş'e içme suyu geliyor. Barajın suyunu Ödemiş'e ulaştıracak iletim hattı ve 14 bin 940 dekar araziye can suyu verecek sulama projesinin 4 ay içinde tamamlanacağı kaydedildi. Temelden yüksekliği 92 metre olan Rahmanlar Barajı'nda ön yüz beton kaplama çalışmaları, su alma yapısı mekanik aksamı ve dip savak imalatlarının tamamı 2021 başında bitirilerek su tutulmaya başlandı. 25 milyon 150 bin m3 su tutma kapasitesine sahip olan Rahmanlar Barajı'nda şu ana kadar yaklaşık 2 milyon m3 su birikti. 171 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak Rahmanlar Barajı sayesinde uzun yıllar içme ve kullanma suyu sıkıntısı çekilmeyeceği belirtildi.
Ödemiş'e her yıl ortalama 9 milyon 360 bin m3 içme ve kullanma suyunu getirecek iletim hattının inşasına temmuz ayı itibari ile başladıklarını kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, "Rahmanlar Barajı ile pompa istasyonu ve arıtma tesisi arasına çelik 700'lük borular düşüyoruz. 2.2 kilometrelik İletim hattını ve Pompa istasyonunu yeni yıla kadar bitireceğiz. Hedefimiz 2022'nin ilk aylarından itibaren Rahmanlar Barajı'nın suyunu İZSU arıtma tesisine ulaştırmak" diye konuştu.
Rahmanlar Barajı'nın 14 bin 950 dekar verimli tarım arazisine de hayat vereceğinin altını çizen DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, "Rahmanlar Barajı'ndan 2022 yaz sulama sezonunda Ödemiş Ovasına su verebilmek için gece gündüz çalışıyoruz. Sulama şebekesi inşaatımız aralıksız devam diyor. Şu ana kadar yaklaşık 15 bin metre boru döşedik. Yıl sonunda kadar bu rakamı 49 bin metreye çıkararak inşaatı tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.
Aşırı tüketim nedeniyle sulama suyu sıkıntısının had safhada olduğu Ödemiş havzasında 14 bin 950 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak olan Rahmanlar Barajı sayesinde üretim maliyetleri azalacak, verim artacak. Üretici tarlalarından 3 hatta 4 hasat yapma şansına kavuşurken bölge ekonomisi de adeta canına can katacak. Rahmanlar Barajı 717 kişiye ek istihdam olanağı sağlarken, yılda üreticilere yaklaşık 18 milyon lira daha fazla kazanma olanağı sunacak.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS