Ege Üniversitesi dünyanın en iyileri arasında yer aldı

Ege Üniversitesi dünyanın en iyileri arasında yer aldı
Ege Üniversitesi dünyanın en iyileri arasında yer aldı

EGE Üniversitesi, 2023 Akademik Vizyonu kapsamında gerçekleştirilen uluslararasılaşma stratejileri çerçevesinde dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından Times Higher Education (THE) raporlarında başarı basamaklarını tırmanmaya devam ediyor. Sıralamaları değerlendiren Rektör Budak, "Uluslararası tanınır bir araştırma üniversitesi olma misyonu etrafında kenetlenen üniversitemiz, başarılarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü destekleri, YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç Hocamızın Yeni YÖK vizyonu ile Türk Yükseköğretimine kazandırdığı vizyoner projeler kapsamında Ege Üniversitesinde hayata geçirdiğimiz uygulamaların meyvelerini bir bir alıyoruz" dedi.

Ege Üniversitesi, ‘The University Impact Rankings 2021- THE Üniversite Etki Sıralaması-2021' adlı uluslararası derecelendirmede, 2021 yılı değerlendirmelerinde 17 alanın tamamına başvurdu. Ege Üniversitesi, bu alanlardan 8’inde dünya ortalamasının üzerinde bir başarı sağlayarak üst sıralara yükseldi. Çeşitli kategorilerde dünyanın en iyileri arasında yer alarak tanınırlığını artırmayı hedefleyen bin 154 kurum arasında 60.2 puanla ilk yüzde 45’lik dilim ile ilk 401-600 aralığına yerleşen Ege Üniversitesi, uluslararası tanınırlığını artırmış oldu. Ulusal sıralamalarda ise en yüksek genel puana sahip 7’nci üniversite oldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, "Uluslararası tanınır bir araştırma üniversitesi olma misyonu etrafında kenetlenen üniversitemiz, başarılarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü destekleri ve YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç Hocamızın Yeni YÖK vizyonu ile Türk Yükseköğretimine kazandırdığı vizyoner projeler kapsamında Ege Üniversitesinde hayata geçirdiğimiz uygulamaların meyvelerini bir bir alıyoruz. The Üniversite Etki Sıralaması-2021 uluslararası derecelendirmede üniversitemiz global ölçekte bir başarı elde ederek, dünya üniversiteleriyle rekabet edecek konuma geldiğini gösterdi. The 2021 yılı değerlendirmelerine 17 alanın tamamına başvuran üniversitemiz, bu alanlardan 8’inde dünya ortalamasının üzerinde bir başarı sağlayarak üst sıralara yükseldi. Çeşitli kategorilerde dünyanın en iyileri arasında yer alarak tanınırlığını artırmayı hedefleyen bin 154 kurum arasında 60.2 puanla ilk yüzde 45’lik dilim ile ilk 401-600 aralığına yerleşti. Uluslararası tanınırlığını artıran üniversitemiz, ulusal düzeyde ise en yüksek genel puana sahip 7’nci üniversite oldu. Tabi ki bu başarı bizim için sürpriz olmadı. Göreve geldiğimiz ilk güne müteakip; eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, proje ve patent, uzaktan öğretim ve dijitalleşme, topluma hizmet ve sosyal sorumluluk, üniversite sanayi iş birliği ve uluslararasılaşma alanlarında önemli çalışmalar yürüttük. Bu uygulamalarımızı sürdürülebilir kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bir yandan da uygulamaya geçirdiğimiz vizyon projelerinin geri dönüşlerini alıyoruz. Bu başarılı sonuçlardan memnunuz çünkü emeğimizin karşılığını görüyoruz. Araştırma Üniversitesi hedefimize çok yakın olduğumuz bu süreçte bu başarıların gelmesinden de son derece mutluyuz. Bu vesile ile araştırma üniversitesi olma misyonumuz etrafında yekvücut olan Ege Üniversitesi ailesinin tüm mensuplarına bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

İZMİR, DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS