Ezber Bozan Tasarım Yarışması'nın kazananları belli oldu

Ezber Bozan Tasarım Yarışması'nın kazananları belli oldu
Ezber Bozan Tasarım Yarışması'nın kazananları belli oldu

Mobilya, tekstil ve doğal taşın bir arada kullanıldığı 'Ezber Bozan Tasarım Yarışması'nın ödül töreni İzmir'de gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği mobilya, tekstil ve doğal taşın ilk kez bir arada kullanıldığı 'Ezber Bozan Tasarım Yarışması' final gecesinde ödüller sahiplerini buldu. Öğrenci kategorisinde mansiyon, öğrenci ve profesyonel kategorisinde EİB özel ödülü ve ilk üçe giren finalistlere ödülleri takdim edildi. Öğrenci kategorisinde ilk üçe giren tasarımcılara verilecek nakdi ödüllerin yanı sıra Ticaret Bakanlığı'nın onayladığı sayıda finaliste Bakanlık desteğiyle yurtdışındaki önemli tasarım okullarından birinde 2 yıl süre ile eğitim hakkı verilecek. Ezber Bozan Tasarım Yarışması öğrenci kategorisi birincisi 'SC ROLD' isimli projesiyle Büşra Yiğit olurken, Erdener Atasayar 'HEALTHY WORK' isimli projesiyle profesyonel kategoride birincilik ödülünü almaya hak kazandı. Öte yandan 101 başvuruyla yarışmaya en çok öğrenci katılımında bulunan Eskişehir Teknik Üniversitesi'ne 'en çok katılım sağlayan üniversite' ödülü verildi.  

"MOBİLYA İHRACATI 5 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI"

Milano merkezli Endüstriyel Araştırmalar Merkezi (CSIL) 2020 raporuna göre, Türkiye'nin mobilya ihracatında altı basamak birden yükselerek, sekizinci sırada yer aldığını anlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, "İnovasyon ve tasarım tüketici taleplerinin üretimi doğrudan etkilediği böylesi bir dönemde, sektörümüzü geleceğe taşıyacak. Bu anlamda, Ezber Bozan Mobilya Tasarım Yarışması oldukça önem arz ediyor. Sektörümüzün ihracat rakamlarında; bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projelerin başarılı sonuçlarını net bir şekilde görmekteyiz. Pandemiyle geçen 2020 yılında dahi; İhracatını artırmayı başarmış bir sektörden bahsediyoruz. Ocak - Eylül döneminde sektörümüzün ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,3 oranında artış kaydederek 5 milyar dolara yaklaştı" dedi.


"YENİ HEDEF: 300 MİLYAR DOLAR"

Bu yıl mobilya sektörünün 210 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiğinin altını çizen Gülle, "Bu ülkelerde yükseliş ortalamamız yüzde 40'ı aşmış durumda. Geçen yılın ilk 9 ayına göre sektörel ihracatımız; Birleşik Krallık'a 90 milyon dolar, Irak'a 76 milyon dolar ve Fransa'ya 69 milyon dolar artmış durumda. Sektörlerimizin başarıları, genel ihracat rakamlarımıza da yansımış durumda. Son 12 ayda ise, 212,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek, yıllık ihracat hedefimiz olan 211 milyar dolara aşmayı başardık. Yeni hedefimiz; 2026 yılına kadar yıllık ihracatta 300 milyar dolara ulaşmak. Tasarımcılarımız, Türk mobilya ürünlerinin rakiplerimize göre ne kadar kaliteli olduğunu tüm dünyaya gururla göstererek, yeni dönem için önemli bir adım attılar" açıklamalarında bulundu.

"GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEK"

Ezber Bozan Tasarım Yarışması'nın 'Fütüristik Çalışma Alanı Mobilyaları' temasını güncel koşullar çerçevesinde pandemiyi göz önüne alarak kurguladıklarını söyleyen Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı ise "Evden çalışmanın yaygınlaşmaya başladığı bu dönemde insanların evlerinde rahat bir şekilde çalışmalarını yapabileceği geleceğin yenilikçi çalışma mobilyalarının tasarımı ile sektöre yeni fikirler kazandırmak istedik. 60'ın üzerinde üniversiteyle çevrimiçi tanıtım toplantıları, 4 bin civarında öğrenci katılımı ile online toplantılar düzenlendi. Detaylar hem online hem fiziki olarak öğrencilerimize aktarıldı. Yarışmaya öğrenci ve profesyonel toplam 677 başvuru alındı. 509 öğrenci, 168 profesyonel pafta/tasarım geldi" ifadelerini kullandı.

"YARIŞMAYA REKOR BAŞVURU"

Profesyonel ve öğrenci kategorisinde toplam 92 farklı üniversiteden başvuru alındığını açıklayan Yağcı, "Ege'nin mobilya ihracatında ilk 5 ülke arasında; Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve ABD yer alıyor. Türkiye genelinde ise Irak ilk sırada. Fark burada. Ege tasarıma daha çok değer veriyor. Bu sayede mobilya sektörünün Ar-Ge kültürünün, tasarım yetisinin artmasını, birim fiyatının olabildiğince en yüksek değere ulaştırılarak gerçek ederinde satılmasını amaçlıyoruz" dedi. Yağcı, Türkiye'nin ortalama mobilya ihraç fiyatının 2020 yılında 2,64 dolarken, Ege Bölgesi'nde bu rakamın 3,17 dolara ulaştığına, hedeflerinin bu rakamı 6 dolar seviyesine çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.


İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS