GEMA Vakfı ilk resmi şubesini Foça'da açtı

GEMA Vakfı ilk resmi şubesini Foça'da açtı
GEMA Vakfı ilk resmi şubesini Foça'da açtı

MANİSA'nın Salihli ilçesinde genel merkezi bulunan Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) ilk resmi şubesini İzmir'in Foça İlçesi'nde kurdu. Şube Başkanlığı'na gazeteci Hülya Başlangıç Dinçel getirildi.

ANA KONU GEDİZİN KİRLİLİĞİ

1995 yılında başta Gediz Nehri'nin Salihli ve Turgutlu ilçelerinden geçtiği bölümlerde bulunan  doğaya ve çevreye zararlı kum ocaklarının faaliyetlerinin durdurulması amacıyla kurulan GEMA Vakfı bu konuda sağladığı başarıların sonrasında faaliyet alanını genişletti.  Ana konu olarak Gediz Nehri'ndeki kirliliğin önlenmesini benimserken, çevresel ve tarımsal  konularda da faaliyetlere girişildi. Gediz Havzası'nın yönetim kurulunda yer alarak havza yönetiminde sorumluluk üstlendi. Vakıf 2015 yılından itibaren de yerel  tohum üretmeye başladı. Bunun için Salihli'de vakfın genel merkezinde bir Tohum Üretim Merkezi kuruldu.  Halen her türlü sebze tohumlarını üreterek Türkiye'nin her yerinde dağıtmaya devam ediyor. Bunun için tohum takas etkinlikleri düzenliyor ya da düzenlenen etkinliklerde yer alıyor.  Vakfın gelirlerini yıllık 60 Tl  olan üye aidatları, bağışlar ve Salihli’nin kırsal Çapaklı Mahallesi’ndeki 32 dönüm zeytinlikten elde edilen getiriler oluşturuyor. GEMA, ilk resmi şubesini Foça'da açtı.

'TOHUM ÜRETİM MERKEZİ KURDUK'

Foça'daki şubenin açılışı için ilçeye gelen GEMA Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu Manisa, İzmir, Ankara, İstanbul ve bazı ilçelerde şube işlevi gören gönüllü temsilcilikleri bulunduğunu, ancak ilk resmi şubenin kuruluşunu Foça'da gerçekleştirdiklerini söyledi.  Şener Kilimcigöldelioğlu; "25 yıldır Gediz'in kirliliği ile mücadele ediyoruz. Son 6 yıldır yerel tohumları üretiyor ve tüm Türkiye'de dağıtıyoruz. Pandemi döneminde  yapamadık ama öncesinde bu konudaki tüm etkinliklerde yer aldık. Gönüllü temsilciliklerimize ilaveten ilk resmi şubemiz olarak Foça şubemizi oluşturduk. 7 kişilik yönetim kurulunu belirledik. Buradan sonra İzmir, İstanbul, Manisa, Uşak ve Kütahya  ile KKTC'de ki temsilciliklerimizi resmi şube haline getirmeyi hedefliyoruz.  GEMA Vakfı  olarak sadece erozyonla mücadele ile değil başta çevresel sorunlar ve tarımsal konular olmak üzere geniş çaplı çalışmalar yapıyoruz. Aramızda çeşitli meslek gruplarına mensup üyelerin yanı sıra çok sayıda bilim insanı da var. Tüm vatandaşlarımız 'www.gema.org.tr' adresinden vakfımıza üye olabilir. Bağışta bulunabilir. Web sayfamızda ki tohum merkezi bölümümüzden tohum siparişi verebilirler. GEMA vakfı üyelerine tohumları ücretsiz dağıtıyoruz" dedi.

GEMA Vakfı Foça Şubesi Başkanı Hülya Başlangıç Dinçel de vakfın amaçları doğrultusunda ilçe dahilinde çalışmalar yapacaklarını söyledi.  Dinçel, ilk yönetim kurulumuzda Ercan Yüksektepe, Arzu Onay, Levent Mısır, İclal Koçdar, Prof.Dr. Ayşegül Ünver, Mevlüt Işık ve Nurgül Uçar bulunuyor. İlk olarak var olan ve kamudan temin edebileceğimiz arazilere ekimler yapıp tohum üreteceğiz. Bağarası ve Gerenköy gibi ekim bölgelerinde tohum takas şenlikleriyle bu tohumları dağıtacağız. Bilim insanlarını getirerek üreticiyi bilinçlendirme çalışmaları yapacağız. Okullarda gençlere ve çocuklarımıza yerel tohumun ve doğayı korumanın önemini anlatacağız" dedi.

Seyfi GÜL / FOÇA (İzmir), (DHA)

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS