İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden 10 bin öğrenciye 'uzaktan eğitim'

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden 10 bin öğrenciye 'uzaktan eğitim'
İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden 10 bin öğrenciye 'uzaktan eğitim'

TÜRKİYE'deki sayılı üniversitede bulunan ve son teknolojiyle desteklenen 'Öğrenme Yönetim Sistemi'ne sahip olan İzmir ekonomi Üniversitesi (İEÜ), yaklaşık 10 bin öğrencisine uzaktan eğitim imkanı sağladı. İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, son dönemde teknolojiye yönelik ciddi yatırımlar yaptıklarına dikkat çekip, "Üniversitemiz, sahip olduğu altyapı ve dijital imkanlarla Türkiye'de uzaktan eğitimin en nitelikli verildiği üniversitelerin başında geliyor" dedi.

İEÜ'nün 'Akıllı Kampüs' aracılığıyla uygulamaya başlattığı sistem sayesinde, öğrenciler eş zamanlı olarak derslerini işlerken, sürece uyumları da kolaylaştırıldı. Akademisyenler ile birlikte her gün ortalama 11 bin kişinin kullandığı sisteme, internet bağlantısının olduğu her yerden giriş yapılabiliyor. Öğrenciler, uygulama ile istedikleri zaman derslerini yeniden dinleme fırsatı bulurken, akademisyenleriyle de rahatlıkla iletişime geçebiliyor.

Uygulama ile ders sunumları, ders kitapları gibi ders materyallerini öğrencilerle paylaşabiliyor; öğrenci bazında sınav ve ödevler tasarlayabiliyor. Blackboard öğrenme yönetim sistemi ile öğrenciler, kayıtlı oldukları derslerin materyallerine, internet erişimi olan her ortamdan diledikleri saatte erişebiliyor. Forum, tartışma panosu gibi etkileşimli ortamlarda, öğretim elemanları ve diğer öğrenciler ile iletişim kurabiliyor. Öğretim elemanları, bulundukları her yerden sisteme bağlanarak, bu dersleri üniversite dışında da işleyebiliyor. Video Kayıt ve İzleme Sistemi ise, öğretim üyelerinin derslerini ve ders esnasında kullandıkları materyalleri kaydederek paylaşmalarına olanak sağlıyor. Olası bir internet bağlantısı sorununda ise canlı anlatım sırasında dersler, bu sistem üzerinden çevrimdışı kayıt yoluyla kaydediliyor. İnternet bağlantısının güçlendiği saatlerde öğrenme yönetim sistemine yüklenerek yine öğrencilerin erişimine sunuluyor.

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, dijital alandaki yenilikleri takip ederek son dönemde teknolojiye yönelik ciddi yatırımlar yaptıklarını, bilgisayar sunucularını ve hafızalarını, internet altyapısını güçlendirdiklerini, yeni yazılımlar aldıklarını; bunun avantajını da 'Uzaktan Eğitim' sürecinde gördüklerini belirtti.

'BİLGİYE, HIZLI VE KOLAY ULAŞILIYOR'

Türkiye'de, uzaktan eğitimi en nitelikli veren üniversitelerden biri olduklarını vurgulayan Başkan Özgener, “"Üniversitemizde, 'Akıllı Kampüs' adıyla teknoloji destekli eğitim modelimiz mevcut. Üniversitemiz, Türkiye'de sayılı üniversitenin sahip olduğu öğrenme yönetim sistemi ve ders video kayıt sistemine sahip. Üniversite olarak, online eğitim konusunda hazırlıklı ve deneyimli olduğumuz için süreci hızlıca koordine ettik. Gençlerimiz, bilgiye hızlı ve kolay şekilde ulaşıyor. Son dönemde, öğretim teknolojilerine yaptığımız yatırımları arttırdık. Bu alanda kendimizi geliştirdik. Geleceği öngörerek attığımız adımların karşılığını, bu süreçte alıyoruz. Üniversitemizde, Amerika ve Avrupa'nın önde gelen üniversitelerinin dijital alanda kullandığı teknolojiyi kullanıyoruz" dedi.

'ÖĞRENCİLERİMİZ ÇOK MEMNUN'

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ise, öğrencilerin derslerine sorunsuz devam ettiğini ve süreçten oldukça memnun olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aşkar, "Öğrencilerimiz, akademisyenlerimizin de yönlendirmesiyle hiçbir aksama olmadan eğitimini sürdürüyor. Öğrencilerimiz, interaktif ve eğlenceli bir ortamda derslerini işliyor. Akademisyenlere sorularını yöneltiyor. Uzaktan eğitime başladığımız 23 Mart'tan itibaren öğrencilerimizle görüşerek, süreçle ilgili görüşlerini aldık. Gerekli düzenlemeleri yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bize, oldukça memnun olduklarını ifade ettiler. Bundan sonra da böyle olacağından şüphe duymuyorum" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS