İzmir Metro çalışanlarından yemek protestosu

İzmir Metro çalışanlarından yemek protestosu
İzmir Metro çalışanlarından yemek protestosu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'yle İzmir Metro AŞ’de örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi arasında geçen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci devam ederken, metro çalışanları şirket tarafından verilen sabah, öğlen ve akşam yemeklerinin hijyenik olmaması sebebiyle, yemek protestosu başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'yle İzmir Metro AŞ’de örgütlü olan Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi arasında geçen Toplu İş Sözleşmesi’nde (TİS) tarafların anlaşamaması sonucunda arabulucu süreci başladı. Arabulucu sürecinin sonuçlanmasını bekleyen İzmir Metro AŞ çalışanları, yemekhanelerinde çıkan yemeklerin hijyenik olmaması sebebiyle, karar alarak yememe grevi başlattı. Yemeklerin içerisinde ölü böcek, kırık cam parçaları, demir tel gibi cisimlerin çıktığını dile getiren Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, “İzmir Metro AŞ, yıllardır taşeron bir yemek firmasıyla anlaşma halinde. En düşük ücretli yemeklerin verildiği firmayla anlaşma yapıldığı için, çalışanlara da son derece kalitesiz yemekler veriliyor. Et yemeklerinin birçoğu ise pişmemiş olarak, çalışanlara yediriliyor. Çıkan yemekleri yiyen pek çok arkadaşımız mide rahatsızlıkları yaşıyor. Arkadaşlarımız, yemeklere tepki için eylem, başlattı. Kimse yemek yemiyor. Bu durum ne zamana kadar böyle devam edecek bilmiyoruz" dedi.

ÜVEY EVLAT OLMAK İSTEMİYORUZ

İzmir Metro AŞ çalışanlarının TİS süreci sonrası yüzlerinin gülmesini istediğini ve amaçlarının diğer belediye şirket çalışanlarına verilen haklarının kendilerine de verilmesi olduğunu ifade eden Hamdullah Giral, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e güvenimiz sonsuz, kendisi eşit işe eşit ücret ifadelerini kullanıp, emekçinin yanında olacağını gösteriyor. Ancak, onu temsil eden İzmir Metro AŞ yönetimi, Soyer’in bu söyleminin altını dolduracak hiçbir şey yapmıyor. Şu an, 631 çalışanın 220'si asgari ücretle çalışıyor. Fakat kimse asgari ücretle çalışanı İzmir Büyükşehir Belediye başkanına iletmiyor. Biz belediyenin şirketleri arasında üvey evlat olmak istemiyoruz. Sosyal paketlerimizi arasında yüzde 500 fark bulunuyor. 57 TL metro çalışanımız yakacak yardımı alırken, diğer şirket çalışanları 300-400 TL alıyor. Diğer şirket çalışanları bayram yevmiyesi olarak 3 katı ücret alırken, metro çalışanları 2 kat yevmiye alıyor. Gece çalışan metro çalışanları yüzde 15 fazla ücret alırken diğer şirket çalışanları gece çalışmasında yüzde 35 fazla mesai alıyor. Sosyal paketler arasında büyük uçurum var. Bizim istediğimiz, 20 bin kişiye verilen hakların 600 kişiye de verilmesi. Metroda çalışan makinist 4 bin 530 TL ücret alırken, diğer şirketlerin makinistleri 7 bin 800-7 bin 900 TL alıyor. Bu ücretlerin içerisinde ikramiye, çocuk ve yakacak yardımları da dahil" dedi.

'GREV, HEM BİZİ HEM VATANDAŞI MAĞDUR EDER'

İstenilen taleplerin karşılanmadığı takdirde greve gideceklerini söyleyen Giral, şöyle devam etti:

"Amacımız, grev değil. Ancak eğer bizi o duruma getirirlerse yasal olan tüm haklarımızı ararız. Biz grev yaparsak, çalışanlar da vatandaşlar da mağdur olur. Ama eğer taleplerimiz karşılanmazsa grev hakkımızı sonuna kadar kullanırız. Bayramdan sonra arabulucu sürecimiz başlıyor. Arabulucu sürecinden sonra sıkıntılı sürece giriyoruz. 60 günlük grev sürecimiz başlayacak. Biz, 60 günlük sürenin ilk haftasında da grev kararı alabiliriz daha sonraki haftalarda da. İşverenin yaklaşımı emekçinin kararını etkileyecek. Biz, görüşmeye, uzlaşmaya açığız. Bunu onlara da söyledik. Çalışan arkadaşlarımızın kabul etmediği hiçbir sözleşmeyi benim de kabul etmemin mümkün olmadığını da ekledik."

Gökçe ADAR ÇUBUKÇIOĞLU / İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS